yavru köpeklerin beslenmesi ile ilgili bilgiler.Hemen her türün yavrusunda olduğu gibi köpek yavruları da iyi bir bakım ve beslemeye ihtiyaç duymaktadırlar. Bu bakım ve besleme köpeğin hastalıklara karşı direncini arttırmaktadır.

Köpek cinsi tek bir mideye sahiptir. Bu mide eti çok iyi sindirebilecek bir yapıdadır. Midede sindirilen et, protein ve diğer yapı taşlarına ayrılır, sonrasında bağırsaklara geçer ve buradan emilim gerçekleşir.

Köpek yavruları 45 güne kadar anne sütü ile beslenirler. Bu zamana kadar yavru yerine anneye iyi besinler verilmelidir.

Yavru Köpek Beslerken Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Satılık köpek yavruları gelişim çağında iyi beslenmelidir. Vücut için gerekli ihtiyaçlar köpek ırklarına göre değişiklik göstermektedir.  3 aylık bir köpeğin ihtiyaçları ile 6 aylık bir köpeğin ihtiyaçları çok farklıdır.

Köpek yavrularının ilk aylarda protein ihtiyaçları fazladır. Çünkü vücudun büyümesi, kasların gelişimi ve hücrelerin çoğalması için proteine ihtiyaç vardır.

Satılık köpekler genellikle 45 günlük iken sütten kesilirler.  Bu tarihten sonra ise kaliteli kuru mamaya geçilmelidir. Öncelikle köpek ırkınıza uygun kaliteli bir mama almanız gerekiyor. Ardından aldığınız bu mamayı ılık su ile ıslatmanız gerekiyor.  Böylelikle evcil dostunuz iştahla mamayı yiyecektir. Yine mamanın ıslatılması sonucunda oluşabilecek mide şişkinliği ve gaz önlenmiş olacaktır.

Sütten kesildikten sonra mama süt ile ıslatılabilir. 3 aylıktan sonra ise su veya et suyu kullanılabilir. Fazla oranda süt verilmesi köpekte ishal e neden olmaktadır. Süt ile ilgili yapılan pek çok bilimsel araştırma sonucunda köpeklerin sütte bulunan bazı maddelere karşı alerjisi olduğunu göstermektedir.

Anne sütünden kesildikten hemen sonra kuru mamaya geçen yavru köpek mamayı yerken zorluk çekebilir; bunun sonucunda da köpekte kabızlık meydana gelmektedir.

Köpeğe verilecek mamaların büyüklüğü çok olmamalıdır. Köpeğinize uygun mamamın seçiminde ise veteriner hekiminize danışmanız daha doğru olacaktır.

Köpek ilanları ile aldığınız köpekler  6. Haftadan başlayarak 3. Aya kadar olan sürede günde 4 öğün mama verilmelidir. 3-6 ay arasında ise günde 3 öğün mama verilmelidir. 6. Ay ve sonrasında ise öğün sayısı 2’ye düşürülmeli ve bu şekilde devam edilmelidir.

Belirlenen zamanlarda ve düzenli olarak öğünler verilmelidir. Öğün sırasında köpek istirahat halinde ise kalkması beklenmelidir.

Köpeğin ihtiyaç duyduğu günlük besin öğeleri ev yemekleri ile karşılanmamalıdır. Eğer ev yemekleri ile beslenirse, gelişim bozuklukları, besin değerlerinin eksikliğine bağlı hastalıklar ortaya çıkar, bu da köpeğinizin ömrünü kısaltır.

Köpeğin yiyeceği kadar mama kaba konmalıdır. Kapta mama kalıyorsa mama miktarı azaltılmalıdır. Mama yanına temiz su konmalıdır.

Mama değişikliği yapılacaksa eski mama ile yeni mama her gün değişen oranlarda karıştırılmalıdır. Ülkemizde köpek beslemede kullanılan iki çeşit mama bulunmaktadır. Tavuk etli kuru mamalar ve kuzu etli pirinçli kuru mamalar. Kuzu etli pirinçli mamalar daha az alerjik mamalardır. Bu mamalar deri ve tüy sağlığının korunmasında  büyük fayda sağlamaktadır.  Piyasa da ihtiyaca göre konserve mamalarda bulunmaktadır.

Satılık golden ilanlarından bize ulaşanlardan çok sık şekilde aldığımız sorulardan birisiydi. Merak edilen sık konuları burada ele almaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

1 YORUM

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya ad/soyad bilgilerinizi yazın