Herkes bir yavru köpek sahibi olmak ister. Yavru köpek bakmak hem keyif verici hem de oldukça güzel bir hobidir. Eğer bir satılık yavru köpek almak istiyorsanız mutlaka bir köpek sahiplenmenin tüm sorumlulukları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bir yavru köpek sahiplenmek aileye yeni bir birey kazandırmak anlamına gelir. Bu yüzden sorumlukları bir aile bireyi kadar ağır olmasa da aileye yeni bir sorumluluk taşımış olacaktır. Sizleri sıkmadan kısaca bu sorumluluklardan bahsedip daha sonra satılık köpek ilanlarında dikkat edilmesi gerekenleri listeleyeceğiz. Lütfen yazımızı sıkılmadan okuyunuz. Bununla birlikte konu hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşınız.

Yavru Köpek Sahiplenirken Bilmeniz Gerekenler

Satılık yavru köpek ilanları araştırması yapmadan önce bilmemiz gereken bir kaç temel sorumluluk vardır. Mesela bir Veteriner Hekimi edinmeniz gerekmektedir. Köpeğinizin tüm aşı takiplerini yapabileceğiniz sağlık sorunlarında danışabileceğiniz bir pet hekimi olmazsa olmazlardandır. Sorumluklarımızı listeleyelim.

  1. Öncelikle bilmemiz gereken bir köpeğin ortalama yaşama ömrü 15 yıldır. Bu şu anlama gelir: Bir köpek size 15 yıl boyunca dostluk edecektir. Bu dostluğun pozitif tarafları kadar fazla olmasa da sizin için bazı sorumluluk tarafları da vardır. 15 yıl boyunca bahsedeceğimiz sorumlukları taşıyabilecek misiniz? Buna iyi karar verin.
  2. Yavru köpek sahiplendiniz ve bir süre baktıktan sonra başka bir kişinin sahiplenmesini istiyorsunuz. Bu konuda köpeğinizin de bir psikolojiye sahip olduğunu unutmayın. Duygusal olarak size bağlanan bir köpek başka bir aileye gittiği zaman uzun süre mutsuz olacaktır.
  3. Aşı ve sağlık masraflarını iyi hesaplayın. Her şehirde Veteriner masrafları değişebilmektedir. Aşı masrafları için öncelikle olduğunuz şehirde araştırma yapın.
  4. Köpeğinizi mama ile beslemeniz her zaman daha sağlıklıdır. Mama fiyatları konusunda ufak bir araştırma yapmanız bütçeniz konusunda daha sağlıklı kararlar vermenize yardımcı olacaktır.
  5. Tatile gitmeye karar verdiniz. Birçok otel maalesef köpekleri otele kabul etmemektedir. Köpeğinizi ya bir arkadaşınıza emaet edeceksiniz ya da bir köpek otelinde bırakacaksınız. Köpekler için günlük pansiyon ücretleri 25-150 TL arası değişmektedir.
  6. Günlük olarak tuvalet temizliğini ya da tuvalet eğitimi varsa tuvaletini takip etmeniz gerekmektedir. Eğer dış mekanda yani dışarıda tuvaletini yapmasını istiyorsanız günde en az bir kere dışarı çıkarmanız gerekir.
  7. Bakımı ve banyosu için vakit ayırmanız gerekir. Bazı köpekleri haftada bir taramanız yeterli olacaktır. Eğer ev içerisinde bakacaksanız evinizde düzenli olarak tüy temizliği yapmalısınız. Dışarı çıkmayan köpekler için ayda bir banyo yeterli olmaktadır.

Yukarıda saydığımız maddeler gözünüzü korkutmasın. Sadece vakit ve küçük bir bütçe ayırmanız gerektiği konusunda sizleri uyarıyoruz.  Bu sorumlukları bilerek hareket ederseniz köpeğiniz ile daha mutlu bir yaşam süreceksiniz. Şimdi satılık yavru köpek ilanlarında dikkat etmeniz gereken noktaları inceleyelim.

Satılık Köpek İlanlarında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bu konu oldukça önemli ve kritik bir meseledir. Çünkü internet üzerinden bir ürün satın alma gibi değildir. Bir canlı hayvan konusunda bilgi alıyorsunuz. Satılık yavru köpekleri mutlaka köpek çiftliklerinden almanız daha sağlıklıdır. Bununla birlikte bir köpek çiftliği verdiği yavrunun garantisini daha kararlı verecektir. Çünkü köpek çiftliğinde işletmeciler köpeklerin anne, babaları ve yavruların tüm geçmişi bilirler. Bu açıdan safkanlığı ve sağlığını konusunda bilgileri güvenilirdir.

Eğer bir petshoptan satılık köpek almak istiyorsanız petshoptaki köpeğin hangi çiftlikten geldiği konusunda yeterli bilgi sahibi olamanız gerekir. Ayrıca bilmeniz gereken en önemli nokta petshoplarda alacağınız köpek fiyatları ile çiftliklerdeki köpek fiyatları takriben aynıdır. Güvenilir bir petshop ile alışveriş yapabilirsiniz.

Eğer bir ilan yoluyla bir yavru köpek alacaksınız, ilandaki telefon numarasından konum bilgisi isteyiniz. Bununla birlikte ödeme yaptıktan sonra söz konusu telefon numarasına dekont ve yavru köpek için ödeme yaptığınız belirten bir mesaj göndermeniz daha sonraki kanıtlar için önemlidir.

Güncel fotoğraf ve video isteyin. Eğer yavru köpek almaya karar verdiyseniz ödeme öncesi sizin adınıze çekilmiş bir video isteyin. Videoda alacağınız köpek olmalı ve sizin isminiz söylenmelidir. Bu konu alacağınız yere olan güveninizi sağlacaktır.

Müşteri yorumları ve şikayet araştırması yapın. Müşteri yorumlarının doğruluğu konusunda emin olmaya çalışın. Söz konusu alacağınız çiflik hakkında “çiflik ismi şikayet” şeklinde Google gibi arama motorları üzerinden arama yapın. Eğer bir şikayet varsa şikayet konusunu detaylıca inceleyin. Unutmayın her şikayet müşterinin haklı olduğunu göstermez.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya ad/soyad bilgilerinizi yazın