Hong Konglu yetkililer, evcil kedi ve köpeklerden insanlara yeni tip koronavirüs (Covid-19) bulaşamayacağını ancak virüsün insanlardan onlara geçebileceğini bildirdi. Uzmanlar, kedi ve köpeklerde virüsün çok düşük seviyede ve nadir ihtimalde görülebileceğini belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre de, köpek veya kedi gibi evcil hayvanların yeni koronavirüs ile enfekte olabileceğine dair bir kanıt yok.

Nelere sebep oluyor?

SARS virüsleri gibi, koronavirüs de (Covid-19) öncelikle öksürük, hapşırma, tükürük veya burun akıntısı yoluyla bulaşır. WHO’nun açıklamalarına göre evcil hayvanlar kolayca bu tür damlacıkları üretir, ancak virüsün insanlardan hayvanlara atlaması için önemli engeller vardır, bunun tersi de geçerlidir.

Hong Kong Tarım, Balıkçılık ve Koruma Bakanlığı da, 27, 28 Şubat ve 2 Mart 2020 tarihlerinde Covid-19 testine tabi tutulan karantina altındaki bir köpeğin test sonuçlarının “zayıf pozitif” çıktığını açıkladı. Bakanlıktan bir sözcü tarafından yapılan basın açıklamasında, “Şu an için evcil hayvanların Covid-19 kaynağı ya da hastası olabileceğine dair bir veri yok” ifadeleri kullanıldı.

Koronavirüs evcil hayvandan insana bulaşır mı?

Dikkat edin sizden onlara bulaşabilir!

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü ve Hong Konglu uzmanlar, oy birliğiyle köpeğin düşük seviyede enfeksiyon kaptığını ve vakanın muhtemelen “insandan hayvana bulaşma” sonucu oluştuğunu ifade etti. Covid-19 taşıyan köpekle test sonucu negatif çıkan bir diğer köpeğin, yeniden Covid-19 testine tabi tutulmaları ardından taburcu edilebileceği belirtildi.

Covid-19 taşıyan köpekle test sonucu negatif çıkan bir diğer köpeğin, yeniden Covid-19 testine tabi tutulmaları ardından taburcu edilebileceği belirtildi.

Dikkat! Koronavirüs İnsandan Evcil Hayvana, Kediye ve Köpeğe Bulaşabiliyor!

Koronavirüs Evcil Hayvanlardan İnsana Bulaşır Mı?

Hong Konglu yetkililer, evcil kedi ve köpeklerden insanlara yeni tip koronavirüs (Covid-19) bulaşamayacağını ancak virüsün insanlardan onlara geçebileceğini bildirdi.

Bununla birlikte bakanlık aynı evde yaşayan birinde koronavirüs tespit edilmesi halinde, evcil hayvanların karantina altına alınması gerektiğini söylüyor. Uzmanlar genel olarak hayvan sahiplerinin hijyen kurallarına dikkat etmeleri, hayvanlarıyla onların yemeklerine dokunmadan önce ve sonra ellerini yıkamaları ve onları öpmemeleri gerektiğini söylüyor.

Uzmanlara göre, hasta insanlar evcil hayvanlarla yakın temastan kaçınmalı ve evcil hayvanların sağlık durumunda anormal değişiklikler olması halinde acilen veterinere başvurmalı. Hong Kong Tarım, Balıkçılık ve Koruma Bakanlığı Bakanlık sözcüsü, “Hijyen kurallarına uymanın dışında evcil hayvan sahiplerinin aşırı endişe duymasını gerektiren bir durum söz konusu olmamakla birlikte sahiplerin hiçbir koşulda hayvanlarını terk etmemesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak bağlantılar:

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya ad/soyad bilgilerinizi yazın