Köpekler, insanların adına şiirler söylediği, öyküler, romanlar yazdığı, diziler ve filmler çektiği, insanlar arasında ayrıcalığa sahip olan; dostum dediği hayvanlardır. Daha insanoğlu avcı iken edindiği bu dost, hemen her yerde insanoğlunun yanında olmuş ve canı pahasına da olsa onu korumuştur. Satılık köpek arayan kişilerin en büyük problemlerinden birisi her zaman tuvalet eğitimi olmuştur.

köpeklerde tuvalet eğitimi

Köpek, adı insanoğlu ile en sık anılan ve bağlılığın bir simgesi olan bir varlıktır. İnsanoğlunun binlerce yıl süren uygarlık sürecinin şahididir. Bu hayvan evin bekçisi, sürünün koruyucusu, arabanın çekicisi, iz sürücüsü, iş arkadaşı, silah arkadaşı, oyun dostu olmuştur.

Köpek, hiçbir zaman ve hiçbir yerde insanoğlunu yalnız bırakmamıştır. Afrika’da av peşinde koşmuş, Asya’nın uçsuz bucaksız bozkırlarında koyun gütmüş,  Amerika düzlüklerinde yüzlerce hatta binlerce sığır sürüsünü gütmüş, kutuplarda kızak çekmiş yegane dosttur. Kristofkolomp Amerika kıtasına bastığında bu tarihi olaya şahitlik eden bir köpekti, Amerika ve Avustralya kıtasını gezen gezginlerin yanında da hep bir köpek vardı. Hatta uzayın o uçsuz bucaksız topraklarına ilk ayak basan da bir köpekti.

Tüm bu bilgiler ışığında köpek sahiplerinin köpeklerine daha bilinçli yaklaşmalarına, beslenmelerinde, bakımlarında, barındırılmalarında ve eğitimlerinde olumlu bir tutum sergilemeleri apaçık ortadadır. Bu unsurlardan hepsi önem arz etmekle birlikte en önemlisi eğitimdir.

Köpek Eğitimi

Köpek eğitiminin önemini kavrayabilmek için eğitimli ve eğitimsiz iki köpeği göz önüne getirmek yeterli olacaktır. Bir taraftan evi darmadağın eden, her şeyi karıştıran, ısıran, söz dinlemeyen, her yere giren, evi pisleten bir köpek, diğer taraftan kendisine ayrılan yerde yatan, yalnızca yemek tasına konan yemeği yiyen, eve ve eşyalara zarar vermeyen, sizin verdiğiniz komutları dinleyen bir köpek olacaktır.

Hiç şüphesiz köpek sahibi olan herkes köpeğinin eğitilmiş, verilen emirleri harfi harfine yerine getiren güvenilir bir dost ister. Bu isteğin ise kendiliğinden gerçekleşmeyeceği bir gerçektir. Köpek eğitimi sabır, çaba, zaman gerektiren bir durumdur.

Ülkemizde en çok eğitimi yapılan ırk Golden Retriever’dır. Bu ırk ile ilgili bilgi almak veya köpek sahibi olmak istiyorsanız, arama motoruna satılık golden yazmanız yeterli olacaktır.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar?

‘’Ağaç yaşken eğilir.’’ Sözü hiç şüphesiz köpeklerin eğitimleri içinde geçerlidir. Köpeğin eğitimine ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi sonuçlar alınacaktır. Yavruluk ve gençlik döneminde edinilen yanlış davranışların sonradan düzeltilmesi oldukça zordur.

Yavru köpeklerin kasları tam olarak gelişmediğinden tuvaletlerini tutamazlar. Bunu bilerek hareket etmeli, köpeğin yapamayacağı davranışları köpekten erken yaşta beklenmemelidir.

Yavru köpeklerde tuvalet eğitimine eve gelir gelmez başlanmalıdır. İnternet üzerinden aldığınız satılık rottweiler yavrular elinize ulaştığı gün eğitime başlanmalıdır.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Ev ortamında beslenen eğitimsiz köpeklerin  en önemli sorunu evin her yerine dışkı ve idrar yapmalarıdır. Eğitimli köpeklerde ise böyle bir durum söz konusu değildir.

Köpeklere tuvalet eğitimi verilirken, koku alma duyusu ve daha önce kirlettikleri yeri kullanma iç güdüsübizlere büyük fayda sağlayacaktır. Köpeklere tuvalet eğitimi verilirken farklı farklı yöntemler kullanılabilir. Birincisi gazete ile verilen eğitimdir. Köpeğin kalacağı oda veya kafesin her yeri gazete ile kaplanmalıdır. Sonrasında odanın belirli yerlerine gazete konmalı, daha önce konan pis gazetelerde bunların üstüne bırakılmalıdır. Sonrasında evin içinde veya dışında herhangi bir yere bırakılan bu pis gazeteler ile tuvalet eğitimi rahatlıkla verilmiş olur.

İkinci etapta ise satılık köpek ilanları ile alıp eve getirdiğiniz köpeğiniz için güvenli bir bölge oluşturmanız gerekmektedir.  Kafes, geniş bir kutu vb. ürünler ile bu alan sağlanabilir. Belirlediğiniz bu yerde siz yokken köpeğiniz vakit geçirecektir. Köpeğin yemek, su ve oyuncak ihtiyaçları bu ortamda muhakkak bulunmalıdır.

Belirlenen bu ortama gazete, tuvalet kağıdı ya da veteriner kliniklerinde ve pet shoplarda satılan tuvalet pedlerinden alabilirsiniz. Köpekler yemek yedikleri yerin yakınına dışkılamak istemezler. Bu durumu avantaja çevirmek için, önce mama kaplarının yakınından başlayarak yavaş yavaş bu pedler ortadan kaldırılmalıdır. Sonrasında bu ped veya gazetelerden bir miktar alarak asıl dışkılayacağı yere koymanızdır. Köpeğiniz bu şekilde rahatlıkla başka bir yere dışkı yapmaya alışacaktır.

Köpeğiniz tuvaletini yaptığı zaman hafifçe sevin ve tuvaletini yapması gerektiği zamanı öğreteceğiniz bir kelime bulun. Böylece sizin belirleyeceğiniz yere verdiğiniz komut ile tuvaletini rahatça yapacaktır.

Unutulmamalıdır ki, iki aylık bir köpek yaklaşık 2 saat kadar bir süre tuvaletini tutabilir. Bu nedenle iki saat ara ile tuvalete çıkarılması çok doğru bir davranış olacaktır. Sonrasında ise 3 aylık iken 3 saat, 4 aylık iken 4 saat gibi bir orantı ile tuvaletini tutacaktır. Ufak ırklarda bu süreç daha kısa sürmektedir.

Son olarak evcil dostunuz her yemek yedikten sonra, su içtikten sonra, uykudan uyandıktan sonra olmak üzere muhakkak tuvalete çıkarılmalıdır.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Köpeğin ırkı, zekası, eğiticinin bilgisi gibi özelliklere göre değişmektedir. Bu nedenle köpek aynı davranışı sürekli tekrarlayana kadar bu eğitime devam edilmelidir. Eğitimi sizler kendi evinizde yapabileceğiniz gibi, profesyonel köpek eğitimi ile uğraşan çiftlikler de bulunmaktadır. Dilerseniz bu çiftliklerde hizmet veren eğiticilerden de yardım alabilirsiniz.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya ad/soyad bilgilerinizi yazın