Köpeklerde kanlı ishal hastalığı.Akademik adıyla Parvoviral Enteritis adı verilen  hastalık sebebi ile binlerce köpek yavrusu ölümün pençesine düşmektedir. Tedavi için geç kalınması durumunda köpeğin kurtulma şansı hemen hemen yok gibidir. Bu ölümcül hastalıktan korunmak için yazımızın sonunda ne gibi önlemler almanız gerektiğine değineceğiz.

Köpeklerde Kanlı İshal Neden Olur

Hastalık etkeni Canine Parvovirus’tur. Bu etken akut kanlı ishale sebep olur. Vücuda giren etken, intestinal; bağırsak, kemik iliği ve lenfoid dokulara yerleşen etken, iki önemli belirtiye sebep olur.

 1. Akut miyokarditis dediğimiz kalbin miyokart tabakasının yangısına,
 2. Hemorajikenteritis dediğimiz kanlı ishale sebep olur

Kısa sürede etki ettiği için köpeğin büyüklüğü ve tedaviye ne kadar erken başlandığı büyük önem arz etmektedir. Eğer 4 gün tedavi uygulandığı halde durumunda herhangi bir düzelme olmaması durumunda prognozun kötü olduğu anlaşılır.

Canine Parvovirus(CVP), deterjan, alkol ve ısı gibi faktörlere karşı dirençlidir. Etken enfekte köpeklerin ayakları, insan giysileri ile sağlıklı köpeklere bulaşabilir.  Hayvanın vücuduna giren virüs genellikle 7-10 gün içinde hastalık oluşturur.

Kanlı İshale Duyarlı Köpek Irkları ve Yaşları

DobermanPicher, Rottweiler, Labrador, Am.Stafffordshireterrier, GermanShepherd ve Alaska kızak köpekleridir.

Satılık köpek araştırmasında şunu bilmelisiniz ki hastalık en çok Temmuz-Eylül ayları arasında görülür. Kısırlaştırılmamış, aşılanmamış, bir yaşın altındaki köpeklerde görülme ihtimali daha yüksektir.

12 haftadan küçük köpeklerde görülme ihtimalleri çok yüksektir.  Çünkü bağışıklıkları yeteri kadar gelişmemiş ve vücudunda bölünen hücre sayısı fazladır.

Dışkı ile yolu ile başka köpeklere yayılan etken solunum ve sindirim bulaşacaktır.  Etkeni önlemek için kullanılan en etkili dezenfektan Sodyum Hipoklorid; çamaşır suyu’dur.

Köpeklerde Kanlı İshal Belirtileri

Etkenin vücuda girmesinden 7-10 gün sonra hayvan hasta olur. İlk belirti çok şiddetli kusmadır.  Sonrasında ishal, iştah kaybı, sıvı kaybı görülür.

İlk etapta gıri-sarı renkte olan ishal, çok zaman geçmeden kanlı ve kötü kokulu bir hal alır.

Miyokarditis nedeni ile iyileşen hayvanlar oluşan konjestif kalp yetmezliği nedeni ile aylar sonra da ölebilirler.

Köpeklerde Kanlı İshal Tanısı

Köpeğiniz 6-20 haftalık dönemler arasında yer alıyorsa ve yukarıda saydığımız belirtilerin de görülmesi durumunda ilk akla gelmesi gereken kanlı ishal olmalıdır.

Canine Parvovirus( kanlı ishal) diğer bazı hastalıklar ile kolaylıkla karışabilir. Bunlar; Enfeksiyöz canine hepatitis, Canine coronavirus, Salmonella, Campylobacteriosis, Hemorajikgastroenteritis, Toksikasyonlar ve Canine Distempervirus’tür.

Kanlı İshal Tedavisi(Parvovirus)

Satılık köpek yavruları araştırması yapmadan önce bazı hastalıklar hakkında bilginiz olması şarttır. Karşılaştığınız zaman ne yapmanız hakkında size bilgi verir. Bu hastalıklar oldukça sık karşılaşılan hasıtalıklardır. için kanlı ishal tedavisinde sıvı sağaltımının yeri yadsınamaz. Köpek tekrar yiyip içene kadar sıvı sağaltımı yapılmalıdır. Sıvı sağaltımı için dengeli elektrolit solisyonlar uygulanır. Köpekte hipovolemik şok şekillenmesi gibi bir durum söz konusu ise kilogram başına saatte 90 ml sıvı verilebilir. İlerleyen zamanlarda hipoglisemiya karşı dekstroz verilmelidir. Hastanın potasyum seviyeside kontrol edilmeli, eksik olması durumunda potasyum takviyesi de yapılmalıdır.

Genel sağaltımda verilecek toplam sıvının 1/3 ü kolloid, 1/3’ü de kristaloid çözeltilerden oluşmalıdır.

Kanlı ishal ile azalan veya ortadan kalkan bağışıklık sistemi nedeni ile vücut diğer pek çok bakteri ve mikroorganizmanın saldırısına açık bir hale gelmektedir. Bu nedenle mevcut bakteri veya vücuda alınabilecek yeni bakterilere karşı geniş spektrumlu bakterileri öldürecek antibiyotik damar içi uygulanır. Aminoglikozid antibiyotiklerin kullanımında dikkatli olunmalıdır; böbrek yetmezliğine neden olabilirler.

Köpekte oluşan kusmayı önlemek için;

Kusma kesici preparatlar serum içine veya ayrı olarak damar içi verilebilir. Bu uygulamalara rağmen kusma hala devam ediyorsa; yabancı cisim, invaginasyon, refluözofajit, akut pankreatitis gibi hastalıklar göz önüne alınmalıdır.

Reflu’ya bağlı şekillenen özofajitde salya akıntısı, bulantı ve abartılı yutma hareketler ile karakterizedir.  Bu hastalığın tedavisinde ise mide koruyucu ilaçlar kullanılır.

Bakteriyel endotoksinlere karşı çok sık kullanılan polivalanantiserumlar bulunmaktadır.  Uygulama da ise kristaloidsolisyonlara katılarak ve yavaş damar içi verilir.

Bir diğer dikkat edilecek nokta ise hastanın dışkısı parazit yönünden muayene edilmelidir.

ParvoviralEnterit-Kanlı İshal Hastalığına Karşı Koruyucu Önlemler

Koruma deyince akla ilk gelecek önlem aşılamadır. Fakat aşılama  ile hastalığa karşı kesin bir önlem alınmış olmaz. Bu ifadeden anlaşılabileceği gibi aşılı hayvanlarda hastalığa yakalanabilir. Fakat aşısızlara göre bu oran daha da düşmüş olur. Kullanılan aşılar modifiye canlı aşılardır.

Kanlı ishale karşı 6. Haftadan sonra aşılamalar yapılmalıdır. Çünkü bu tarihe kadar anneden gelen koruyucu antikor titresi yeterli seviyededir. Bu süre içinde yapılırsa koruyucu antikor titresi istenilen düzeye ulaşamayacaktır. Haftalara göre yapılan aşıların koruyucu niteliğini yüzde değeriyle ifade edecek olursak; 6. Haftada yapılan aşı % 15 koruyuculuk sağlar, 6.9 haftalar arasında yapılan aşı % 40, 6-9-13. Haftalarda yapılan aşı % 60, 6-9-13-16. Haftalarda yapılan aşı % 80 ve son olarak 6-9-12-16-18. Haftalarda yapılan aşı sonrası bağışıklık % 95 civarlarına kadar yükselir.

Veteriner Hekiminiz ilk aşılamadan itibaren sizleri 20 gün arayla aşıların tekrarı için kliniğe çağıracaktır. Yeterli düzeyde antikor titresi oluşabilmesi için aşının yıl içinde 4 kez yapılması ve her yıl düzenli olarak tekrarlanması gerekmektedir.

Hastalığa karşı predispoze; duyarlı olan Rottweiler ve Doberman ırkı köpeklerde ek önlem olarak 5-6. Aylarda ek bir aşılama daha yapılmalıdır.  Aşılama yapıldıktan sonraki 2-3 haftalık süre zarfında dikkatli olunmalıdır. Veteriner Hekiminiz gerek gördüğü taktirde aşıya ek olarak immun sistemi destekleyici preparatlar uygulayabilir.

6 haftadan küçük köpeklerde modifiye canlı aşı kullanılmamaktadır.

Köpeklerde Kanlı İshal İnsanlara Bulaşır Mı?

Canine parvovirus adından da anlaşılabileceği gibi köpeklerin bir hastalığıdır. Enfekte köpekten dışkı vasıtası ile çevreye yayılır, ardından diğer köpeklerin sindirim ve solunum yollarından lenf nodüllerine, kemik iliğine ve dalağa, oradan da kan yolu ile bağırsaklara yerleşir, buarada bağırsak epitellerini parçalayarak kanamaya sebep olur.

Etken insanlarda hastalık oluşturma yeteneğine sahip değildir.  Köpeğin bulunduğu yerler Sodyum Hipoklorid; çamaşır suyu ile temizlenir ise etken denatüre edilecektir.

Köpeklerde Kanlı İshal Tedavi Fiyatları

Satılık Rottweiler yavrularında kanlı ishal biraz daha fazla söz konusu olur. Bu yüzden Rottweiler alacağınız yere önce güvenmeye çalışın. Hastanın bakımı, sıvı sağaltımı, diğer uygulamalar da dahil edildiğinde 300-500 TL arasında değişen fiyatlar ile karşılaşacaksınız. Bu fiyatlar çeşitli sosyo ekonomik koşullara göre değişiklik göstermektedir.

49 YORUM

 1. İyi akşamlar benim 5.5 aylık bi rotvaydır cinsi köpeğim var bundan 15 gün önce kanlı ishal olduğunu öğrendik tedaviye hemen başlandı serum artı polyglob ilacı uygulandı bi haftada köpeğim toparladı yemek yemeye başladı dalak yediriyoruz bol bol su içiriyoruz ama hala çok neşesiz ve halsiz ishali devam ediyor fakat kanlı değil ama çok koyu ara ara kusuyor yemek yemesi gayet iyi vücudu toparladı fakat dışkısından ve halsizliğinden korkuyoruz neden hala eski neşesi yerinde değil ve dışkısı koyu renkte merak ediyoruz buradaki veterinerler yeterli olamıyorlar sanırım bilgi verirseniz çok seviniriz maddi manevi bitmiş durumdayız şimdiden teşekkür ediyorum

  • Merhabalar Merve hanım,

   Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletirken üzüntünüzü paylaştığımızı samimi duygular ile belirtmek isteriz. Verdiğiniz bilgiler kadarıyla önemli bir hastalıkta büyük riski atlatmış görünüyor. Şu anda toparlanma sürecinde olan köpeğinizdeki kusma ve ishalin devam etmesi hastalığın tekrar nüks etme ihtimalinin olduğunu gösteriyor. Veteriner Hekim kontrolünde kusma ve ishalin aşama aşama kontrol altına alınması gerekiyor.

   Can dostunuzun en kısa sürede iyileşmesini temenni eder, acil şifalar dileriz.

 2. Oğluşumun adı çakıl 1.5 aylık bir hasky . 26 eylülde kanlı ishal teşhisi konuldu. Kanlı ishal kusma iştahsızlık mevcuttu sürekli yorgun ve bitkindi. Bugün tedavimizin 4.günü kusma ve kanlı izhali düzeldi. Dışkısında sümüksü bir yapı var ama kan mevcut değil. 2 gündür yemeği iştahla yiyor çok az miktarda kusturmıyacak ve midesini çok doldurmayacak dercede veriliyordu ama yedikten yarım saat sonra gene yatıp uyuyordu. Dün ise ateşi 40.5 yükseldi iğne ile düşürüldü. Lakin dün 4 ten beri iştahsızlık boy gösterdi ver bunun yanı sıra karnı sürekli ağrıyor gazı da var ve ağrıdan olsa grek nefesini tutuyor arada da ıhlıyor. Onu o halde gördükçe içim parçalanıyor.

  • Merhaba Zeynep Hanım,
   Çakılın bir an önce iyileşmesini, tekrar eski enerjisine ve neşesine kavuşmasını dileriz. Kanlı ishal çok ciddi bir hastalıktır. Kusma ve ishalin kesilmesi önemli bir gelişmedir. Tedaviyi yakından takip etmeye devam ediniz.

 3. Merhaba. Benim 5 aylık rottweiler erkek köpeğim ishale yakalandı ve kan geliyordu kusması da vardı. Veteriner fakültesine götürdüm önce parvo dan şüphelendiler ama diğer belirtileri taşımadığını söylediler. 3 gün boyunca serumla beslendi ve hala teşhis konulamadı. Bu şekilde bir süre daha devam edilecekmiş. Fakat hafta sonu olduğu için veteriner hekim bulamadım. Dışkısı hala kanlı ama koyulaşmaya başladı. Yapmam gereken bişey var mı pazartesiye kadar

  • Merhaba Abdullah Bey,
   Köpeğinizin Veteriner Hekim kontrolü altında kalmaya devam etmelidir. Tüm belirtiler sonlanana kadar tedavi devam etmeli.
   Bir an önce eski sağlığına kavuşmasını dileriz.

 4. İyi akşamlar. 1,5 yaşında Pablo adında bir French Bulldog sahibiyim. Köpeğimde 2 gün önce halsizlik başladı, hemen götürdük kan testi yaptılar enfeksiyon kapmış dediler antibiyotik yapıp korkulacak bişey yok diyip gönderdiler . Dün Yemek yememeye başlayıp kanlı ishalide görünce başka bir veterinere götürdük serum bağlatmak istedik kendine gelsin diye ama yine seruma gerek yok diyip yine bir antibiyotik yapıp gönderdiler. Bu sabah gittik ve en sonunda virüs olduğunu saptadılar. Karantinaya aldıklarını söylediler. Serumla gıda takviyesine başladılar. Köpeğim hala halsiz ve bitkin haldeydi. Sizce tedaviye geç mi kalındı? Pablo o virüsle iki gece geçirdi yoğun bakıma alınmadan sadece antibiyotik ile. Şimdi ise bize herşey olabilir bu tür hastalıklarda diyip geçiştiriyorlar. Oğlumun bütün aşıları tam. Çok sağlıklı bir köpekken böyle gözümün önümde halsiz kalması beni çok korkutuyor. Tedavisine şuan devam ediliyor. Aşıları tam bir buçuk yaşındaki bir köpeğin bu hastalığa yenik düşme ihtimali var mıdır?

 5. Merhabalar bizim DOGO Arjantin köpeğimiz var yavruladi bir tanesini sahiplendirdik 1 hafta sonra geri getirdiler halsiz diye veterinere götürdük maalesef kanlı ishal olmuş kaybettik diğer yavrularla bı şekilde temas oldu bahçe de birlikteler di onlara bulaşmış olabilir mi çok korkuyoruz yada ne yapmamız gerekiyor bulunduğumuz yerde tahlil yapılamıyor hastane yok yardımcı olabilir misiniz

  • Anne altında olan anne sütüne devam eden yavrularda bu hastalık varsa görülmeyebilir. Anne altından ayrılan yavrularda ortaya çıkar. Bir an önce Veteriner Hekim kontrolleri ve testleri yapılmalıdır.

 6. Köpeğim 9 aylık, 3 aylıkken kanlı ishal atlattı. 2 gündür birsey yemiyor. mamasıda degistirdim ama ginede yemiyor. en sevdiği yemekleri veriyorum tık yok. bir daha kanlı ishale yakalanma riski var mı acaba?

  • Kanlı ishali atlatan köpekler daha sonra bu hastalığa yakalanma riskleri oldukça düşük olmaktadır. Fakat yine de bir Veteriner Hekim muayenesi gereklidir.

 7. merhaba,
  belçika melonois cınsı köpeğim var,4 gundur ishal kusma ve bısey yemıyor,içmiyor.4 gundur tedavisi devam etmekte.bugun ise kanlı kaka yaptı ve kanlı ishal oldugu anlasıldı.hala yemıyor içmiyor sırınga ile sulu yogurt ve köpek süt tozu verıyorum.ama durumunda bır duzelme olmadı.verdıgım sulu gıdayı yedıkten 15 dk sonra gerı kusuyor.duzelme durumu varmı yokmu bılemıyorum. veterınerde serum takvıeysı antıbıyotık kusmama ıcın gereklı seyler yapılıyor ama kusması gecmıyor ıstah acıcı bıle verıldıgı halde hıc bır sey yememekte yapabılecegım bırsey varmı yada ne ıyı gelir bnm kızıma.yardımcı olursanız sevınırım.iştahını acabılecegım ne verebılırım. yemedıgı ve ıcmedıgı ıcn bunyesı zayıf dusuyor.bu konuda bılgı verırsenız sevınırım.

  • Merhaba Aysel Hanım,
   Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.
   Köpeğinizin Veteriner Hekimi kontrolünde kalması gerekir. Bu süreçte oldukça dikkatli olmalısınız. Verdiğiniz gıdaları mutlaka Veteriner Hekiminiz ile karar verin. Kusma ve ishalden dolayı çok fazla sıvı kaybı olacaktır. Bu durumda ayrıca dikkat edilmelidir.

   • veterıner hekım kontrolunde suan onlarda sırınga ıle sut tozu yogurt et suyu onerdıler.ama kusmaması ıcn gereklı ıgnesı yapldıgı halde verdıgım sulu gıdyayı hemen 15 dk ıcınde gerı cıkarmakta.suyu dahı sırınga ıle verıyorum ama onuda aynı sure ısınde gerı cıkarıyor. ne yapacagımı sasırdım. ıyılesme oranı sızce kactır .çamuru bu sekılde gormek beni çok üzüyor. ve ıstahını acabılecegım bır onerınız varmıdır.

 8. Merhabalar 5 aylik golden cinsi can dostum vardı. Kanlı işgalden dolayı 15 gün önce onu kaybettim eşim 4 aylık bir golden getirdi eski köpeğime ait herşeyi artık. Fakat yinede çok korkuyorum yeni köpeğime bulaşır mi? Bulasmamasi için ne yapmam gerekiyor. Teşekkürler

  • Merhaba Seden Hanım,
   Öncelikle hayatını kaybeden yavrunuz için üzüntü duyduğumuzu belirtmeliyiz. Bu gibi durumlarda öncelikle bilinçlenmek gerekiyor. Ayrıca profesyonel bir çiftlikten bu konuda bilgi almanız oldukça önemlidir.
   Kaybettiğiniz yavrunuza ait tüm eşyaları kaldırmalı ve atmalısınız. Ayrıca eski yavrunuzun temas ettiği heryeri dezenfekte etmeyi unutmayın. 4 aylık yavrumuzun aşılarının tamamlandığı konusunda emin olun. Yavrunuzun aşısı bitene kadar başka hayvanlar ile temas etmemesine özen gösterin.

 9. merhaba pasa adinda cocker kırmasi 3 aylik bir bebegim var. 5gün öncesine kadar hersey yolundaydı enerjisi gayet yerinde istahli ve sindirim sistemi düzenli.cumartesi sabah kalktigimda kosup ustune atlamadi kahvalti masasina ziplamadi yemek istemedi ve sabah mamasina dokunmamisti bile.sonra babamin ona yasak oldugu halde sut verdigini ögrendim ve saat 5gibi veterinere goturdum sadece igne vurdu ve gönderdi sindirim sistemi etkilenmistir dedi. gece ateslendi soguk bezle biraz dusurdum 04.00gibi kaka yapti ve cok pıs kokuyordu ustelik sıvıydı .veteriner sütten oldugunu panik yapmamami soyledi.pazar gece kusmasi ve ishali(bu kez kan parcalari vardi) devam edince veteriner kanli ishal olabilecegini soyledi 3gundur serum veriliyor ve antibiotikler bugun kusmasi gecti zorla mama yediriyorum ve sırıngayla su iciriyorum. 5gundur mahfoldum onun aci cektigini dusundukce cıldırıyorum lütfen beni teselli edecek gercek iyi seyler soyleyin

  • Merhaba Pınar Hanım, öncelikle çok geçmiş olsun. Pasanın bir an önce sağlığına kavuşmasını temenni ediyoruz.
   Bu gibi durumlarda en sık yapılan hata bir pet kliniği tercih edilmemesi olmaktadır. Mutlaka alanında tecrübeli bir pet kliniğine gidiniz. Süt ishale sebep olup, ateşini yükseltebilir. Fakat kanlı ishal tehlikeli bir hastalıktır. Tedavi süreci boyunca yakından takip etmeli paşayı yalnız bırakmamalısınız.

   • pasanin tedavisi bugun bitti simdi hersey normale dondü kaka kusma enerji ama bu hastalik tekrarlar mi ve nasil bunun kontrolünü saglayabilirim tamamen iyilesip iyilesmedigini. bir de sokaga cikartiyorum yuruyus yapıyoruz oynuyoruz 2gundur sizce dogru olan nedir?
    ve ilgili cevabiniz icin cok tesekkurler

    • Aşıları tamamlanana kadar sokağa çıkarmayı çok fazla önermiyoruz. 3 aylık bir yavru bazı şeylerin farkında değildir. Örneğin yabancı cisimleri yutabilir. Paşanın, özellikle başka petler ile temas kurmaması gerekir. Hastalığa gelirsek düzenli olarak sağlık kontrollerini ve aşı takibini yapınız. Bununla birlikte beslenmesinde kaliteli bir mama tercih ederseniz bu paşa için daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sağlar.

 10. İyi günler 8 aylık bir rottweiler – golden kırma bi köpeğim var birden halsizleşti ve yemek yememeye başladı doktora götürdük film çektiler ve kan tahlili yaptılar kanlı ishal hastalığı teşhisi konuldu,annesinden aldığını söylediler bugün ilk günü 4 tane sabah iğne yapıldı 3 tanede akşam yapılıcak bağışıklık için 5 tane iğne verildi türkiyede üretilmeyen her yerde bulunmuyor sadece bir yerde bulunuyor peki bu hastalık geçerse tekrarlama olasılığı varmıdır ?

  • Merhaba Yiğit Bey,
   Geçmiş olsun dileklerimizi iletirken köpeğinizin bir an önce sağlığına kavuşmasını samimi duygularımızla diliyoruz.Eğer köpeğiniz bu hastalığı atlatırsa bir daha yakalanma riski oldukça düşük olacaktır. Aşılarını ve sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmanızı öneriyoruz.

 11. Benim köpeğim 3aylık pazar gününden beri kanlı ishal tedavisi görüyor 2gündür kusma yok kanda yok ama ishal devam ediyor sıvı şekilde kan yok bugun 5.gün ve hala bir lokma birşey yemedi kendini toplaması için serum devam ediyor ama birşey yemediği için çok güçsüz napabilirim bana acil yardım edebilirsiniz hiç birşey yemiyor aklınıza gelebilecek veya gelemiycek herşeyi denedim bugun az az pirinç lapası vermeye başladım şırıngayla başka napabilirim lütfen yardım edin

 12. Merhaba bizim 3 aylık bir paşamız var.pazartesi akşamı rahatsızlandı salı günü veterinere götürdüm iğne yaptı ve getirdik. Çarşamba sabahı kanlı kaka ve kusma oldu. Tekrar götürdük serum bağlandı ve iğne yaptılar. Sıvı mama yedirdim şırınga ile ve su ısırıyorum birer saat arayla kızımda bende başında nöbet tutuyoruz.. kanlı isal olmuş iyileşme oranı varmı. İlk evreleri denildi.şuan kusma yok arada kuyruk sallayıp uyuyor onun canı acidika bizde ağlıyoruz hayvan değil bi parça benim ve ailem için ne olur az bilgi iyileşme oranı varmı

  • Merhaba Yeliz Hanım,
   Geçmiş olsun dileklerimizi iletirken yavrunuzun bir an sağlığına kavuşmasını gönülden istiyoruz. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi Kanlı ishal hastalığından da tedavi için oldukça önemlidir. Bu durumda iyileşme oranı daha yüksek olduğunu belirtmeliyiz. İlginizi ve Veteriner Hekim kontrollerini aksatmayınız.

   • Merhaba 4 aylik frenc buldog kizimiz dun sabah kanli ishal ve corona teshisi konuldu 5 gundur veterinerde bugun polyglop ilacini kendim bulup biraktim kopegim bitkin degil sizce iyilesme durumu varmi

  • Merhaba Yeliz hanım benimde köpeğim 8 aylıkken o hastalığı kaptı 1 hafta hiç aksatmadan tedavilerine devam ettik ve iyi sonuç aldık.İyi bir veteriner hekimlerine başvurmanız lazım bunun için Fakülteleri önerebilirim

 13. Merhabalar benim köpeğim 2 aylık fino pomeranian ve iki gündür kanlı kaka yapıyor. Dün kusmuştu ama artık kusmuyor ölme riski varmı acaba? İlaç kullanıyoruz veteriner tedavisinde. Kusmuyor fakat kanlı ishali var.

 14. Köpegimi 2 gün önce birden sabah kalktığımda kusmus ve sulu kaka yapmış olarak götürdüm aynı gün içerisinde hemen veterinere götürdüm erken tehsis konuldu ve tedaviye baslandi ilk günün akşamında sulu mamayı iştahla yedi fakat bugün yemiyor ve 2 kere kustu 3 aylik yavru pug cinsi neler yapmaliyiz

 15. Merhaba hocam 2 aylık pitbull cinsi köpeğim var 4 gündür kanli ishal tedavisi devam ediyor fakat hala düzelme yok şırınga ile besliyorum bugün kusma kesildi fakat ishal devam ediyor ne yapmam lazım lütfen yardım

 16. Merhaba;
  Benim amerikan cocker cinsi 6 aylık köpeğim var. Bir gün iştahsızlık, kusma, ve ishal şikayetiyle veterinerimize götürdük. İlk gece yemek yemediği için serum ve tedaviye başladılar. Yalnız bir ilaç varmış bu hastalığa yakalanıp atlatan köpeklerden alınan bir sıvıymış ve 20 köpek civarından alınıyormuş. Böyle bir ilaç var mı? Düşük de olsa bir kurtulma ihtimali varmış. İştahsızlığı devam etmekte yalnız abimle beraber ağzını açarak şırıgayla 10-15 ml veterinerin önerdiği yaş mamayı sıkıyoruz. Nasıl bir yol izlemeliyiz? Sürekli yatıyor halde yalnız ayağa kalktığında kuyruk sallaması ve tuvaletine gitmesi herşey normale yakın. Bu 3-5 gün çok önemli dediler. Umarım atlatabiliriz. Konu ile ilgili az da olsa fikirlerinizi dinlemek isteriz. Teşekkürler

  • Sonuç nedir köpeğiniz yaşıyor mu aynı şekilde cocker 6 aylık bizimkine aynı ne yapabilirim beni yonlendirirseniz sevinirim bugün 5 .gün hiç bise yemedi ve kusuyor ne yapmaliyim

   • Tedavisi yapılır yurt dışından gelen ilaçlarla iyileşti ama köpeklerimize süt ve süt ürünleri vermeyelim,ve hastalık genden gene geçtiği için üreme yapılmaması daha iyi olur.Ve köpeğimizin dışkılarını toplayalım derhal çöpe atalım yollarda bırakmayalım,bulaşıcı yolları evlerin dezenfekte edilmesi lazım

 17. Merhaba benim kızım 3.5 aylık Jack Russell ve pıncher kırması onu barınak tan sahıplendım. Bilindiği gibi bebek olduğu için barınaklarda bu virüs çok fazla aldığımızın 4.günü kusma ve ishal iştahsızlık başladı veteriner görürsün önce toz verdiler yedırun dediler tabı ne mümkün kızım sürekli kuştu sadece su içiyordu en son barınağı aradım oradaki iki dr hekim kızımı geri istediler geri görürdüm tedavisi başladı iki gün için de çok yuksek dozajlarda (4gun içinde uygulanması gereken aşılar iğneler yapıldı) aradılar gelip aşın diye 3 testte yaptık burada evet kanlı ishal tehsisi konuldu özel veteriner tarafından ayrıca özel veteriner faiş bir bakım ilaç listesi çıkardı bahsedilen bir ilaç varmış 450 TL 3 lu test in ücreti 200 TL hergun enjekte için yine 200 TL istedi istenilen uygulama yapılacakları belediye deki hekim arkadaşa verdim onların 4 günde uyguladığı aşılar iğneleri biz burada yaptık ve bana bir yazı verdiler yapılan uygulamaları şimdi dun son iğnesi olduk fakat sağ taraftan vurulan ası sağ alt oynak pati yerini zedeledi sanırım ayağını sürüklüyor üstüne basmıyor. İshal durdu iştahsızlık yok enerjımız full .şimdi sadece 1 hafta flygıl tablet 4/1 veriyoruz sabah aksam. Umarım gençlik hastalığına çevirmez çünkü önce iyi olur gibi görünüp sonra gençlik hastalığına cevırıyormus. Tüm herkese geçmiş olsun

 18. Selamın aleyküm 2 aylık Boxer cinsi oğlusun kanlı isal tanısı kondu bugün 4. Günü hala yeme içme yok arada hareketleniyor kuyruk felan sallayıp canlanıyor sonra çöküyor tekrar sadece bi gün veterinerde kaldı tahlil ve seruma 700 lira para verince soygun olduğunun farkına vardım 3 gündür serumu kendim hazırlayıp takıyorum evde ( LAKTATLİ SERUM (100cc) içine METPAMİD,ULCURAN,POLGYL,METAFOS) koyuyorum sizce doğru bir yolmu izliyorum o götürdüğüm veteriner bunları kullanıyordu bi Bilgi verirseniz çok sevinirim

 19. Merhaba benimde 6 aylık kangal kopegim var kanli ishale yakalandi ve 5.gunu 5 gundur hic birsey yiyip icmedi sadece vitamin ignesiyle ates dusurucu vurduk veterinere danistim ve goturdum bana olumcul bi hastalik ignelerine dewam et kurtulma sansi dusuk dedi ne yapmam gerekir 5. Gunden sonra kurtulma sansi warmi

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya ad/soyad bilgilerinizi yazın