golden dikkat edilmesi gerekenlerHerhangi bir ırk köpek alırken ilk dikkat etmeniz gereken nokta alacağınız yavrunun sağlığıdır. Köpek ilanları ve satılık köpek araştırmalarında sağlık konusunda çok önem veren noktaları tercih etmelisiniz. Çünkü sağlık problemleri yaşayan bir yavrudan istediğiniz verimi alamayacaksınız.  Bu nedenle yavru köpek seçimi büyük bir önem taşımaktadır. Bir kez yaptığınız bir seçim sonucu köpeğiniz 14 ile 16 yıl kadar bir süre ailenizden bir birey olacaktır.

Yavru seçiminde yeteri bilginiz yok ise sizler için hazırladığımız bu ve diğer yazılardan gerekli bilgileri edinebilirsiniz.  Köpek alacağınız çiftlikten veya kişiden iç parazit, dış parazit veya aşı ile ilgili bilgi veya karne isteyin. Sağlıklı bir köpek oldukça canlı bir mizaca sahiptir. Sizde bu özellikleri taşıyan bir köpek seçtikten sonra yapacağınız ilk iş veteriner hekime başvurmaktır. Burada almış olduğunuz yavrunun sağlık kontrolünden geçmesi çok önemlidir. Satılık köpekler mutlaka ama mutlaka veteriner hekim kontrolünden geçmelidir.

Köpekte istenilen diğer özelliklere değinecek olursak;

 1. Sizin ona dokunmanıza izin vermelidir.
 2. Aşırı ürkek veya aşırı saldırgan olmamalıdır.  Bazen yavrular arasından bir tanesi diğer yavrular üzerinde baskı kurmuş olabilir. Bu doğal bir durum olup yadırganmamalıdır.

Fiziksel Kontroller

Golden yavru alırken nelere dikkat edilmeli sorusunda öncelikle size gösterilen yavrular arasından en hareketlisini karnından tutarak elinize alın. İyice tuttuğunuzdan emin olduktan sonra ise görsel incelemeye başlayın. Derisinde herhangi bir oluşum, yara, tümör, apse olup olmadığına bakın. Sonrasında ise dış parazit; bit, pire, kene gibi akarlar ve insektler olmamalıdır.

 • Sonrasında ise sıra gözlere gelmelidir. Satılık golden yavruları gözleri canlı olmalıdır. Gözlerde akıntı, çapak olmamalıdır. Sonrasında el hareketleriniz ile köpeğin harekete verdiği cevabı inceleyin.
 • Gözden sonra sıra kulak muayenesine gelmelidir. Kulaktan gelen herhangi bir akıntı veya başka bir şey olmamalıdır. Kulak kılları temiz olmalıdır. Yavru köpeklerde sağırlık problemi önemlidir. Bu duyunun kontrolü için köpeği yere bırakın ve ardından yavrunun sağ ve sol kulağı yanında el çırpın. Sese verilen tepkiyi ölçün.
 • Burun nemli olmalı, akıntı olmamalı ve kuru olmamalıdır.
 • satılık golden yavrusu bakınırken yavruda kalp ritminin çok yavaş veya çok hızlı olmaması gerektiğini göz önünde bulundurun. Elinizi kalbin olduğu hizaya koyarak da bunu anlayabilirsiniz.
 • Ağız bölgesinin muayenesine geldiğimiz zaman, damak pembe renkli olmalıdır. Dişler beyaz ve hepsinin yerinde olması gerekmektedir.
 • Ciğerlerini dinleyin ağzından hırıltılı veya hışırtılı sesler gelmemelidir.
 • Ağız kokusu çok az olmalı veya olmamalıdır. Eğer var ise parazit kontrolünden geçirilmesi gerekebilir.
 • Genital organlar kontrol edilmeli, akıntı veya koku olmamalıdır.
 • Karın bölgesini eliniz ile sıvazlayın; eğer herhangi bir yumuşak şişlik var ise fıtık olma ihtimali olabilir.
 • Kakasına bakarak da parazit olup olmadığını görebilirsiniz.

Golden yavru alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna sizlere fayda sağlayacak şekilde kıs kısa maddeler halinde veya paragraf halinde bahsettik. Sizlerde bu bilgiler ışığında rahatlıkla sağlıklı bir yavruyu tespit edebilirsiniz.  Sonrasında ise size en yakın veteriner hekime giderek birde uzman gözüyle muayene ettiriniz.

5 YORUM

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya ad/soyad bilgilerinizi yazın