Golden Retriever, en sosyal canlılardan biridir. Sıcakkanlı, ilgili, akıllı ve sevgi dolu yapısı ile büyük ırk köpek türlerindendir. Avcı köpekler grubunda olduğu kabul edilse de, birçok kulüp tarafından sportif köpekler sınıfına alınır. Gelişmiş zekâ seviyesi ile iz sürme, narkotik, arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılmaktadır. Yaşadığı eve ve ev sahibine oldukça sadık olan bu tür, çocuk bakımı konusunda oldukça yardımcı olmaktadır. Ortalama 10-12 yıl yaşayabilen Golden Retriever, 35 kiloya kadar ulaşabilir.

Golden Bakımı

golden retriever bakımı konusunda kendine has bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallardan ilki yemek mevzusudur. Golden Retriever yemek yemeye aşırı düşkün olduğu için, yemek miktarını onun iştahına göre değil, sağlığına göre belirlemelisiniz. Aksi halde aşırı kilolu olabilmektedirler.

Alt ve üst tüylerinin haftada 3-4 kez taranması dikkat edilmesi gereken diğer bir bakım başlığıdır. Bazı dönemlerde aşırı tüy dökebilmektedir. Ama bu konuda korkulacak bir durum yok. Çünkü bu tüy dökme hali mevsim değişikliklerinden kaynaklanır. İyi bir yüzücü olan bu tür, suyu sever. İlk etapta hoşuna gitmese de, banyo yaptırırken zorlanmazsınız. Ciltleri hassas olduğu için mümkünse köpeklere özel şampuan kullanmalıdır.

Golden Retriever Yaşam Alanı

Yaşam alanı konusu, golden retriever bakımı parçasıdır. Bu sportif canlılar enerjiktirler. Ve günlük egzersizlere ihtiyaç duyarlar. Bu sebepler bahçeli evlerde çok daha mutlu olabilirler. Bahçeli bir eve sahip değilseniz, egzersiz ihtiyaçlarını karşılamanız halinde apartmanda da mutlu olabilirler. Tuvaletini yaşam alanına yapmazlar. Yapmaları halinde yaptığının yanlış olduğunu fark ettirmeniz durumunda bir daha yapmazlar. Çünkü oldukça duygusal hayvanlar olduğu için bunu hemen anlayacaklardır.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya ad/soyad bilgilerinizi yazın