Kedi, kuş, köpek, balık… Evlerde beslenen evcil hayvanlardan sadece birkaçı. Yapılan araştırmalar evcil hayvan beslemenin özellikle ruh sağlığı açısından son derece önemli ve olumlu yönde katkıları olduğunu ortaya koyuyor. Hatta bazı ruhsal problemlerin tedavisinde evcil hayvan beslemek gibi bir öneride bile bulunuluyor. Hepsinin özellikleri ve insanlar arasında ki iletişimi farklı. Fakat insanlar üzerinde en fazla olumlu etkiye sahip olanlar köpekler. Evinize alacağınız, daha doğrusu beslemeyi düşündüğünüz hayvan bir köpekse, iyi bir şekilde araştırmalı ve hangi amaçla alacağınızı belirlemelisiniz. Eğer tüm ailenin seveceği ve sizden biri olması amacıyla düşünüyorsanız Terrier, Golden Retriwer cinsi köpekler öneriliyor. Alacağınız köpek koruma amaçlı olacaksa Doberman, Sivas Kangal, Alman Kurdu, Çoban Köpeği gibi türlerden birisini tercih etmenizde fayda var. Son yıllarda en çok tercih edilen köpek türlerinden birisi de doberman. İnsanlara yakınlığı, güçlü yapısı, zeki olması ve sahibine sadık olmasıyla en çok sevilen ve sahiplenilmek istenen köpeklerin başında geliyor doberman. Peki doberman beslerken nelere dikkat edilmeli? Bakımı nasıl olmalı? Beslenmeleri ne şekilde olmalı? İşte tüm ayrıntılarıyla doberman bakımı.

Fiziksel Bakım

Doberman cinsi köpeklerin fiziksel açıdan bakımı, diğer pek çok köpek türüne göre son derece kolaydır. Öncelikle tırnaklarını kısa tutmaya özen gösterin. Tüyleri kısa olduğu için düzenli olarak yada sık sık taranma ihtiyacı duymazlar. Fakat yine de belirli aralıklarla tüylerini tarayabilirsiniz. Soğuk havalara karşı pek dayanıklı olmadıkları için çok soğuk iklimli yerlerde barınmaları zordur. Bu nedenle sahiplenmeden önce yaşadığınız bölgenin iklim koşullarına dikkat edin.

Ruhsal Açıdan Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doberman köpekler; hafızalarının güçlü olması ve zeki olmaları ile ünlüdür. Bu nedenle onlarla iletişim kurmak biraz zordur. Fakat doğru iletişim yöntemi bulunduğu zaman tüm aileye ve sahibine sadık, itaatkar bir köpek olmaları da kaçınılmaz. Eğer bir satılık doberman arıyorsanız ya da besliyorsanız, onlara karşı kesinlikle kötü davranmayın. Çünkü kötü anıları hafızalarına kaydeder ve bunu asla unutmazlar. Bu durum da, onların sizi dinlemelerini ve itaat etmelerini zorlaştırır.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya ad/soyad bilgilerinizi yazın