Hayvanlar kuşkusuz ki birçok insanın, şu hayattaki en iyi dostudur denilebilir. İnsanlara sahip olan ve bazen de olumsuz olan birçok özellik, hayvanların dünyasında bulunmuyor. Birçok hayvan, eğer yeni doğum yapmışsa sütünü bir başka cinsten hayvanlarla paylaşma içgüdüsüne sahiptir. Alman çoban köpeği yada diğer adıyla Alman kurdu da, tarihin çok eski zamanlarından itibaren insanların en büyük sırdaşı olmuştur.

Alman Çoban Köpeği Özellikleri

Alman çoban köpeği birçok değişik ve etkili özelliklere sahiptir. Sevdiklerine karşı sadık, adele özelliğine sahip, verilen komutları çok çabuk öğrenebilmek ve uygulayabilme, sahibini ölüm söz konusu olsa bile koruma DNA kodlarına sahip bir aile köpeğidir.

Büyük, zeki, pratik olduklarından dolayı birçok ciddi operasyonlarda aramalarda başarı ile kullanılmışlardır. K9 köpek cinsinin yapabildiği, hemen hemen her şeyi rahatlıkla uygulama özelliğine sahiptirler.

Özellikle mayın aramaları yapmak, görev yerlerine mesajlar taşımak, narkotik gibi önemli durumlarda K9 ile birlikte zirvede olmaktadırlar. Ayrıca iş ve show alman çoban köpekleri olarak ikiye ayrılmaktadırlar. Nitekim iş özellikli çoban köpeklerinin bakım konusu çok zorlayıcı olup, Show özellikli köpeklerin ise bakımı nispeten daha kolaydır.

Alman Çoban Köpekleri Ne Kadar Yaşarlar?

Alman çoban köpeği ortalama yaşam süresi ne kadar doğru bakıldıklarına göre değişmekte olup ortalama olarak, 10-14 yıl arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Uygun koşullar uygun mamalar ve biraz sevgi ile yaşam süreleri, 14 yıla kadar sağlıklı bir şekilde devam edebilmektedir. Eğer yaşam koşulları uygun seviyelerde değilse ve her gün alması gereken mama olarak enerji miktarı yeterli değilse, 10 yıl ve altına da yaşamları düşmektedir.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya ad/soyad bilgilerinizi yazın