Edirne – French Bulldog

French Bulldog, en iyi ve en çok tercih edilen aile köpeklerinden birisidir. Görünüm itibariyle asık suratları olmasına rağmen çok pozitif enerjilidirler. French Bulldog insanlar için çok iyi bir dost olabilir ama inatçılık gibi kötü bir huyu bulunmaktadır. Köpek cinsleri arasındaki en inatçı cinslerin başında gelir. Sadece sahibine değil tüm canlılara karşı inatçılık yaptığından dolayı başı sürekli belaya girebilir. French Bulldog da diğer Bulldog türleri gibi başta diğer köpek türleri olmak üzere çoğu evcil hayvanla anlaşamazlar. Anlaşamamasının en önemli sebebiyse yabancı köpeklere karşı geçimsiz ve saldırgan yapısının olmasıdır. Bu durumdan kurtulabilmek için French Bulldog cinsinin küçüklükten itibaren başka köpekler ve evcil hayvanlarla birlikte yaşaması ve sosyalleşmesi gerekmektedir. Böylece onun diğer evcil hayvanlarla iyi ilişkiler kurmasını sağlayabilirsiniz. Diğer köpeklerle anlaşamamasına rağmen French Bulldog cinsi köpekler kedilerle iyi anlaşırlar.  French Bulldog cinsi çocuklar da mükemmel bir etkileşim içerisindedir. Çocuklarla çok yakın oyun arkadaşlığı kurabilir ve arkadaş canlısı oldukları için çocuklarla yalnız bırakıldıkları zaman fazlasıyla korumacıdırlar. French Bulldogırkının yabancılara karşı hareketleri farklılıklar gösterebilir. Bazen tanımadıklarına saldırma eğiliminde olabilirken bazen de oldukça dost canlısı davranabilirler. Bu nedenle French Bulldog cinsinin bekçilik konusunda başarısız olması kaçınılmazdır. French Bulldog cinsinin fazlasıyla akıllı olmasına rağmen inatçı yapısı eğitim konusunda sizleri zorlayacaktır.

French Bulldog cinsi köpeklerin bakımı diğer cins köpeklere göre oldukça kolaydır. Tüyleri kısadır ve yok denebilecek kadar az dökülürler. Haftada bir tüylerini taramanız tüy bakımları için yeterli olacaktır. Aynı zamanda bu cinsin sürekli bir egzersiz ihtiyacı yoktur. Evde bakılmaya çok uygun bir cins olan bu köpeklerin enerji seviyeleri düşüktür. Günlük olarak tuvalet ihtiyaçları için düzenli dışarı çıkarılmaları onların enerjisini atabilmeleri için yeterlidir.

French Bulldog cinsi köpeklerin kilo almaya eğilimli yapısı vardır. Kontrolünüz dışında bir şeyler yemesini engellemeli ve mamalarını düzenli aralıklarla vermelisiniz. Bunun yanı sıra mutlaka veterinere danışarak bir beslenme programı oluşturmalısınız. Aksi takdirde yürüme konusunda zorluklar çekebilir ve sağlık acısından da zor bir hayatı olur.  Bir diğer önemli husus da French Bulldog cinsi köpekler yüzemezler. Eğer yaşadığı çevrede havuz ya da ona benzer su birikintileri varsa çok dikkatli olmalısınız aksi takdirde kolaylıkla boğulabilirler. Bunların haricinde French Bulldog cinsinin başka bir bakım ihtiyacı yoktur.

Fransız Bulldog cinsi ailede en çok çocuklarla uyum içerisinde yaşar. Çocuklu bir aileye sahipseniz çocuğunuzun en iyi arkadaşı kesinlikle bu köpek olacaktır. Çocuklarla zaman geçirmeye bayılan bu cins çocuklara karşı fazlasıyla merhametli ve sabırlı bir tutum sergiler. Çocuklara asla zara vermez ve onları tehlikelere karşı korur. French Bulldog cinsinin de yatkın olduğu bazı hastalıklar vardır. Burunları dışarıdan bakıldığında ne kadar tatlı olsa da bu durum onlar için nefes alma konusunda ciddi bir zorluktur. Burun yapılarından dolayı sürekli horlayabilirler. Bunun yanı sıra sıcak yaz aylarında da nefes almakta zorlanırlar. En önemlisi ise bu cinsin birçok yiyeceğe alerjisi olabilir. Bu sebeple iyi bir veterinere götürülüp alerji testi yaptırmakta fayda vardır.

Edirne – Cane Corso

Cane Corso cinsi refakatçi, sadık ve güvenilirliğiyle bilinen harika bir aile köpeğidir. Doğası nedeniyle güçlü ve korkutucu görünseler de nazik ve şefkatlidirler. Çevresindeki insanlarla hemen samimi olmazlar daha temkinli ve dikkatlidirler. Yabancılara karşı çok yakın değillerdir ama saldırgan hareketleri de yoktur. Olgunlaşmaları zaman alan bu cins 4 yaşından sonra olgunlaşmaya başlar. Avcılık ve bekçilik yetenekleri çok gelişmiş olduğundan dolayı ailesini ve bulunduğu ortamı tüm gücüyle koruyacaktır. Cane Corso cinsi köpekler son derece zeki bir aile köpeği olmasından dolayı eğitim konusunda zor bir cins değildir. Enerjileri çok yüksek olmasından dolayı günlük olarak dışarıya çıkartılmalı ve egzersizleri aksatılmamalıdır. Bunun yanı sıra evde uzun zaman tek bırakılmamalıdır aksi takdirde ayrılık kaygısı yaşadıkları söylenmektedir.

Cane Corso cinsinin her zaman kaliteli bir yaşam sürmesi için bakımlarının mutlaka düzenli yapılması gerekmektedir. Tüyleri kısa ve parlaktır. Tüy bakımları kolaydır haftada birkaç kez uygun fırçayla temizlemeniz yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra senede birkaç kez de ılık suyla yıkanabilir ve mutlaka yıkadıktan sonra iyice kurutulması gerekmektedir. Egzersizlerden sonra köpeğinizin vücudunu ve kulaklarını temiz nemli bir bez yardımıyla silmeniz tüy bakımı için gereklidir.  Düzenli aralıklarla tırnaklarını kesmeli ve ayak bakımlarına özen göstermelisiniz. Bu cins ilk kez köpek sahiplenecek kişiler için pek önerilmez. Karakteri gereği son derece güçlü ve baskın bir cinstir.

Cane Corso cinsi bir köpek sahiplenmek gibi bir düşünceniz var ise onu yavruyken sahiplenmeniz daha iyi olacaktır. Yavruluğundan itibaren sosyal büyütülmesi durumunda çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi arkadaşlıklar kurarlar. Özellikle çocuğunuzla birlikte büyümesi durumunda hem iyi bir dost hem de tehlikelere karşı korkusuz ve güçlü bir koruma köpeği olacaktır. Konu ailesi ve sevdikleri olunca geri adım atmaz ve elinden geleni fazlasıyla yaparlar. Her ne kadar da çocuklarla iyi geçinseler de dikkat edilmesi gereken durumlar da vardır. İri cüsseli oldukları için küçük çocuklara istemeden çarpma kaynaklı zarar verebilirler. Bu sebeple sürekli dikkatli olmalısınız.  Yemek yerken çocukların onlara yaklaşmaması gereklidir. Korumacı bir yapıları olmasından dolayı yabancılarla tanışmaları kontrollü bir şekilde olmalıdır.

Cane Corso cinsi köpekler de diğer cins köpekler gibi sağlıklı ve uzun bir hayat sürebilmesi için kesinlikle güvenilir ve kaliteli bir mamayla beslenmelidir. Mama haricindeki takviye besinlerin çabuk kilo alması göz önünde bulundurularak dengeli bir şekilde verilmesi gerekmektedir. Düzenli aralıklarla beslenmeli ve sağlıklı bir yaşam için bol bol egzersiz yaptırılmalıdır. Bunun yanı sıra bakımlarına ve hijyenlerine de önem verilmelidir. Düzenli aralıklarla veteriner kontrolüne götürülmesi tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda iç dış parazit ve aşılarını da aksatmadan yaptırmanız önemlidir. Bu konulara dikkat edilmesi durumunda Cane Corso cinsi köpekler 10-12 sene arasında sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürebilir.

Edirne – Boxer

Boxer cinsi köpekler çoğunlukla işçi grubu köpekler olarak nitelendirilseler de aynı zamanda çok iyi birer aile köpekleridir. Yıllar içerisinde birçok görevde yeteneklerini kanıtlamış, başarılı bir köpek cinsidir. Geçmiş zamanlarda savaşlarda dahil olmak üzere birçok alanda görev alan bu cins aynı zamanda polis köpeği ve görme engelliler için rehber köpek olarak da oldukça başarıları işler çıkartmıştır. İşitme duyuları çok hassas ve her zaman devrede olması sebebiyle içgüdüsel olarak harika birer koruma köpekleridir. Sert bir görünüm ve vücut yapısına sahip olmalarına rağmen gerekmediği takdirde saldırgan yapıları yoktur. Bu güçlü cinsin tüyleri kısa, düz ve her zaman parlaktır.

Boxer köpeklerinin en önemli özelliklerinden birisi de çok sosyal ve koruyucu yapısıdır. Bu nedenle ailelerini korumayı çok ciddiye alan bu cins, bu özelliğinin yanı sıra iyi bir bekçi köpeğidir ve ailesine karşı herhangi bir tehlike halinde bu duruma çok sert ve korkusuz bir şekilde tepkisini koyar. Bunların yanı sıra iri bir cüssesi olmasından dolayı istemeden küçük çocuklara zarar verebilir. Eğer çocuklu bir aileyseniz yavruyken sahiplenmeli ve onu bu konuda eğitmelisiniz. Boxer cinsi kolay eğitebilen ve oldukça zeki bir cinstir. Bu nedenle tarih boyunca her ne kadar zor görev varsa üstesinden gelmeyi başarmıştır. Bu nedenle eğitim için sizi kesinlikle zorlamaz ve eğitimi kendisiyle geçirilen eğlenceli bir aktivite olarak görürler.

Bilinenlerin aksine Boxer cinslerinin kulak yapısı dik olmasına rağmen aşağı doğru sarkıktır. Genel olarak yapılan bir yanlış olsa da bu cinsin kulak ve kuyrukları kesilmektedir. Bu durumun ülkemizde yasak olmasına ve hayvan sağlığına hiçbir yararı olmamasına rağmen sırf daha farklı bir görünüm amacıyla yapılmaktadır. Duyma yetenekleri oldukça güçlüdür. Sizin duyamadığınız seslere bile hemen tepki verebilirler. Bu hassas ve mükemmel duyma özellikleri nedeniyle tarihte uzun süre avcı köpeği olarak görev almışlardır.

Boxer cinsi için uygun yaşam koşulları sağlandığı ve dengeli beslenmesi durumunda oldukça uzun ve sağlıklı bir hayat yaşayabilirler. Kaliteli ve besleyici kuru mamalarla düzenli beslenmesi halinde ortalama 10-12 sene gibi bir ömür yaşarlar. Köpeğinizin ömrü boyunca kaliteli bir yaşam sürebilmesi için bakımlarına çok önem vermelisiniz. Aynı zamanda düzenli egzersizlerini yaptırmalı ve sağlık kontrolleri için düzenli aralıkla mutlaka veteriner hekimlere götürülmelidir. Vücut dirençleri ve bağışıklık sistemleri için aşılarını yaptırmayı aksatmamalısınız. Bu hususlara dikkat edilmesi durumunda onunla uzun zaman sağlıklı ve huzurlu bir birliktelik geçirebilirsiniz.

Edirne – Pug

Pug cinsi köpekler, sahiplerine ve onların ailesine karşı fazlasıyla sevgi dolu ve  çok duygusal bir yapıya sahiptir. Pug cinsinin en önemli özelliği sahipleriyle iyi geçinmek olmasına rağmen ısırmaya da eğilimleri olduğu söylenebilir. Apartmanda bakılmaya uygun bir cins olduğunu söyleyebiliriz. Bu cins genel manada çok hareketli olmadığından ev içerisinde hareketlilik kaynaklı problemler oluşturmaz. Bahçeli olmayan alanlarda da mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamını sürdürebilir. Küçük bir cins olan Pug, küçük fakat güçlü bir görüntüye sahiptir ve yaşı büyüse de görüntüsü büyümez. Çok fazla efor sarf edecekleri oyunları sevmezler. Ama sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için de düzenli spor yapmaları önemlidir. Çok sıcak ve soğuk havalara dayanıklı değillerdir. Bu nedenle düzenli olarak dışarıda yaşamaları pek de mümkün değildir. Kısa tüylere sahip olmalarından dolayı çok fazla bir tüy bakımına ihtiyaç duymazlar. Aynı zamanda mevsimsel tüy de dökmezler. Doğru ve kaliteli bir beslenmeyle tüy dökme konusunda size rahatsızlık vermezler. Pug cinsi diğer küçük ırklara nazaran havlamayı pek sevmez. Bu sebeple evde bakılması en rahat köpek ırklarından birisidir.

Pug cinsi köpekler aile ortamında yaşamaya en uygun köpeklerdir. Duygusal bir yapıya sahip olan Pug cinsi bu yapısından dolayı fazlasıyla arkadaş canlısıdırlar. Ev içerisinde çok fazla hareketli olmasa da oyun oynamayı ve yaramazlık yapmayı severler. Bunu yanı sıra bu cins de çoğu küçük cins gibi inatçıdır. Çok zeki olmalarına rağmen inatçı oldukları için eğitimleri zor bir hal alabilir. Çocuklarla iyi ilişkileri olan bu cins yabancılarla da genel olarak anlaşırlar.  Genel olarak diğer köpeklerle de iyi arkadaşlıklar kurarlar. Fakat kıskanç bir yapısı da olan Pug başkalarına karşı kıskançlık da yapabilir. Bunun önüne geçmek için bu cinsi küçüklükten itibaren insanlarla ve farklı hayvanlarla fazlaca sosyalleştirmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda Pug cinsi köpekler yüzme konusunda vücut yapılarından dolayı başarısız olduğu için bu konuya çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Pug cinsi köpekler gün içerisinde zamanlarının büyük çoğunluğunu uyuyarak geçirirler. Burun yapılarından dolayı solunum sıkıntıları çekerler ve bu sebeple uyurken genelde horlarlar. Çok sıcak havalarda egzersiz yaptırmamalısınız çünkü çok çabuk yorulup nefes almakta zorlanabilirler. Yeme içme konusunda da çok dikkatli olmalısınız ve özellikle gaz çıkartacağı bir şeyler yedirmemelisiniz. Çünkü bu cinsin sindirim sistemi diğer cinslere göre daha hassastır. Pug cinsinin göz çevresi, burnu ve yüz kıvrımlarını mutlaka düzenli aralıklarla temizlemelisiniz. Aynı zamanda bu cins de göz akıntıları ve çapaklanma olabilir. Gözlerini de düzenli aralıklarla temiz bir pamuk ıslatarak silmelisiniz. Pug cinsi su ihtiyacı yüksek olan bir cins olduğu için temiz sularını gün boyu taze bir şekilde ulaşabilecekleri yerde bulundurmalısınız. İçerisindeki maddelerin onlara zarar verebilmesi mümkün olduğu için çeşme suyu yerine hazır su kullanmalısınız.

——————————————————————————————————

Kanka Köpek bünyesinde vermiş olduğumuz ana faaliyetlerden biri olan evcil hayvan kargolama hizmeti alanında güvenli bir şekilde bir yerden bir yere taşıdığımız evcil kankalarımız arasında Rottweiler köpekleri de yer almaktadır. Uzun yılların vermiş olduğu bilgi ve deneyim ile farklı köpek cinsleriyle yakından çalışan ve tecrübelerimize ek olarak köpeklerin bakımı, eğitimi ve besleme noktasında da gerekli bilgiye sahip çalışanlarımızla hayatımızın vazgeçilmezi kankalarımızı, onların gönderimde sorun yaşamaması için tüm detaylar göz önünde bulundurarak sizlere ulaştırıyoruz.

 

Kankanız için taşıma sürecinde dikkat ettiğimiz başlıca noktalar şunlardır;

  • Sürekli olarak bir veterinerle çalışıyorsanız, seyahate çıkmadan önce o veterinerden sağlık sertifikası ve seyahat belgesi alın.
  • Kankanızın psikolojisi hakkında detaylı bilgi paylaşımı yapın ve belirli bir sağlık durumu varsa bu durumu tüm detaylarıyla bizlere bildirin.
  • Kankamızın teslim edilecek kişinin bilgilerinin eksik olmaması ve iletişim bilgilerinin eksiksiz ve doğru şekilde bize bildirilmesi gerekmektedir.
  • Taşınacak olan Kankanızın beslenme bilgilerinin net bir şekilde paylaşılması.

Şeklinde kısaca sıralayabiliriz.

Kankalarınız hakkında kısa bir bilgi paylaşımında bulunduk, Kankalarınızın taşınmasıyla ilgili bilgi verdikten sonra konuyu toparlamak gerekirse; oldukça özel bu ırkların yalnızca bakımı değil, eğitimi ve taşınması da oldukça özen gösterilerek gerçekleştirilmeli, ortaya çıkabilecek problemler karşısında önceden önlem alınması gerekmektedir.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya ad/soyad bilgilerinizi yazın