İnsanların en çok sahiplenmeyi ve beslemeyi tercih ettikleri köpeklerden birisi doberman cinsi köpeklerdir. Almanya kökenli oldukları bilinen köpekleri sahiplenmek ya da doberman satın almak isteyen kişiler doberman özellikleri nelerdir merak etmektedir. Bu türdeki köpeklere dair özellikler fiziksel özellikleri ve karakter özellikleri olarak ikiye ayrılabilir.

Doberman Köpeklerin Fiziksel Özellikleri

Doberman türündeki köpeklerin fiziksel özelliklerinde ilki orta büyüklükte köpeklerden olmalarıdır. Ayrıca bu türdeki köpekler kaslı bir vücuda sahiptirler. Bu köpeklerin yetişkin olan erkeklerinin ortalama boyları 68 ile 72cm arasındadır. Dişi yetişkinlerinin boyları ise 63 ile 68cm arasında olur. Tüylerinin boyu genelde kısadır ve ince kürke sahiptirler. Bu türdeki köpeklerin renkleri ise genellikle siyah ve kızıldır.

Ayrıca kahverengi ve açık kahverengi renklerinde de olabilirler. Dobermanların yaşam süreleri ise 11-13 yıl arasında değişir. Ömürlerinin uzunluğu sağlıklı olmalarına ve iyi bakılmalarına göre değişebilir.

Doberman Köpeklerin Karakteri

Dobermanlar cesur ve zeki olmalarıyla tanınan köpeklerdir. Bu sebeple de onlara verilen görevleri korkusuz bir şekilde yerine getirirler. Zeki olmaları sebebiyle de meydan okumayı çok severler. Ayrıca hükmedici özellikleri vardır. Dobermanlar aynı zamanda hareketi çok seven ve gün boyu enerjik kalabilen köpeklerdendir. Sahiplerine karşı aşırı sadık olan köpekler yabancılara karşı ise temkinli davranırlar.

Hatta bazı durumlarda agresif tavırlar sergiledikleri görülür. Zeki köpeklerden oldukları için kolay eğitilebilirler ve eğitilerek çeşitli alanlarda kullanılabilirler. Örneğin polis köpeği, koruma köpeği ve kişilere eşlik etmek amacıyla hizmet köpeği olarak kullanılmaya uygundurlar. İtaatkar özellikleri olduğu için iyi bir eğitimle sahiplerine tam itaat ederler.

2 YORUM

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya ad/soyad bilgilerinizi yazın