Sırt kısmı, göz ve burun çevresi, kulak çevresi siyah uzun tüylerle, karnı, patileri ve bacakları açık kahverengi tüylerle kaplanmış olan alman kurdu ırkı olan, uzun tüylü alman kurdu hem korumacı hem de çok iyi bir çoban köpeğidir. Genellikle tut getir komutlarını harika yerine getiren bu ırk, avlarda sahiplerine eşlik etmesiyle de bilinmektedir. Yüksek koku alma kapasitesi bulunduğu için günümüzde pek çok uyuşturucu ve patlayıcı madde tespitinde kullanılmaktadırlar.

Yetişkinlik Dönemi ve Bakım Alanı

Yetişkinlik dönemlerinde 40 kilograma kadar büyüyebilen bu ırk, bahçeli evlerde bakıma çok daha uygundur. Büyük olması ve hareket alanı küçük olan apartman daireleri, onlar için iyi bir seçim olmayabilir. Boyları da yetişkinlik döneminde 65 santimetreye kadar uzamaktadır. Kendi büyüklüğünün getirdiği kas ve hareket enerjisini atabilmesi için yürüyüşlere ve koşulara çıkabilmesi gerekmektedir.

Özellikleri

Özel mamalarla beslenerek çok daha sağlıklı olması sağlanabilecek bir tür olan Alman Kurdu, zaman içerisinde tüylerinin tıraş edilmesini de getirmektedir. Mevsim geçişlerinde sürekli tüy dökülmesi yaşayabilir. Genellikle soğuk iklime uygun kürk yapısına sahip olduğu için sıcak bölgelerde çok daha zor yaşamaktadır. Koruyuculuğu ve sahiplenme hissi çok yüksek olduğu için iyi birer bekçi köpeği de olurlar. Sahiplerini ve sınırlarını bildikleri evlerini canları pahasına koruyabilirler. Evinizde başka bir köpeğiniz varsa alman kurdu satın alırken tereddüt etmeyin, onunla da iyi geçinme ihtimali çok yüksektir.

4 YORUM

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya ad/soyad bilgilerinizi yazın