Golden retriever cinsler, oldukça sadık ve zeki ırklardan biridir. Aynı zamanda son derecede sevimli ve sahiplerine çok sadıktır. Ancak her köpek ırkın çeşitli eğitimleri vardır. Özellikle de tuvalet eğitimlerinin sağlanması oldukça önemlidir. Golden retriever tuvalet eğitimi bu önemli aşamalardan biridir. Tuvalet eğitimine başlanmadan önce köpeğin yaşına dikkat edilmelidir. Eğer golden ırkı yavruysa, tuvalet eğitimi biraz zorlu geçebilir. İlk olarak sabırlı ve sevecen olmalısınız. Köpeğe sinirli davranırsanız, köpek daha fazla sıkılacak ve sözünüzü dinlemeyecektir. O yüzden eğitim süresi boyunca birçok detaya dikkat etmelisiniz.

Golden Retriever Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Köpeğinizin tuvalet eğitimini sağlarken ödül mamalar kullanabilirsiniz. Gün içerisinde birkaç saatinizi köpeğine ayırmalısınız. Her iki saatte bir köpeğinizi dışarıya çıkararak, tuvaletini dışarıya yapmasını sağlamalısınız. Ardından ödül mamayla onu sevindirmeli ve sevmelisiniz. Böylelikle köpek bu aşamaları alışkanlık hale getirecektir. Ayrıca eğitim süresi boyunca köpeğinizi gözetim etmeli, hayır demeyi öğretmeli ve otoriter davranmalısınız. Ancak her zaman sabırlı ve sakin olmalısınız.

Tuvalet Eğitimi Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Golden retriever ırkları her ne kadar zeki olsalar da, ara sıra inatçı tavırlar sergileyebilirler. Tuvalet eğitimi en önemli eğitim aşamalarından biridir. Kendinizi mutlaka lider olarak göstermeli, şiddet uygulamamalı ve cezalar vermemelisiniz. Köpeğinizin tuvaleti için dışarıda belirli bir alan oluşturabilirsiniz. Belirlediğiniz alan gözden uzak ve sakin bir yer olmalıdır. Sabah ve akşam düzenli olarak dışarıya çıkarmalısınız. Bu sayede tuvalet eğitimine kısa sürede alışacak ve size de zorluk çıkarmayacaktır.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya ad/soyad bilgilerinizi yazın