Rottweiler özellikleri hakkında öğrenilecek ilk şey güçtür. Heybetli köpeklerdir. Uzun ve yapılı köpeklerdir. Kulakları da kafaya doğru yatıktır. Dudakları gevşektir ve bu sebeple salya akıtma eğilimindedirler. Kuyrukları ise oldukça kısadır. Saf kan Rottweiler köpekler, siyah renkte olan bir kürke sahiptir.

Bu kürkü genelde serttir fakat yumuşak tüylü Rottweiler yavrusuyla da karşılaşabilme şansınız da vardır. Gelişimleri yavaştır. Erişkin boyutlarına tam anlamıyla 2 veya 3 yaşında varırlar. 1 yaşlarının sonlarına geldiklerinde omuz yüksekliği ideal bir boyuta ulaşırken yaş ilerledikçe de göğüsleri genişlemeye başlar ve yapılı bir köpek haline gelirler.

Rootweiler Bakımı

Rottweiler bakımı büyük köpeklere oranla kolaydır. İyi bir şekilde egzersiz yapmayan bu köpekler obez olma eğilimi gösterirler. Tüy bakımına gereksinim duymazlar. Bazen haftalık bakım yeterlidir. Bu cins köpeklerin devamlı ve yoğun olarak sosyalliğe ihtiyaç duyarlar. Bu köpekler için eğitim yavruluktan itibaren başlamalıdır. Doğru bir yöne kanalize edilmeleri gerekir. Ayrıca bu cins köpekler diğer köpeklerle rekabeti ve çalışmayı çok severler.

Rootweiler Köpek Çeşitleri

Rottweiler çeşitleri ile ilgili yaygın olan yanlışlıklar vardır. Bu yanlışlıkları ise satın alırken Macar Rottweiler cinsini aratmalarıdır. Fakat böyle bir cinsi yoktur. Bu sadece Macaristan’da yetiştirilmiş olan Rottweiler olabilir fakat türün standardı da bellidir. Çoban köpeği olarak da yetiştirilen Rottweilerların doberman ve kurt gibi köpeklerle olan kırmaları ilgi çekmektedir.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya ad/soyad bilgilerinizi yazın