köpeklerde kulak bakımı nasıl olmalıdır?Büyüğünden küçüğüne kadar hemen her ırk köpekte önem arz eden işitme duyusudur. Köpek vahşi doğada hayatta kalabilmek için bu ve diğer yönlerden gelişim göstermiştir. Bu gelişim sayesinde bizlerin duyamadığı sesleri kat kat daha iyi duymakta ve bu sayede bizlerin güvenliğini sağlamaktadır. Satılık köpek içeriklerimiz dışında sizleri olabildiğince bilgilendirmeye çalışıyoruz.

Köpeklerin deri ve tüy bakımı bahsinde köpeklerin yılda iki kez yıkanmasının yeterli olacağını söylemiştik. Köpekleri yıkadığınız bu zamanlarda kulaklarına dikkat edilmeli ve kesinlikle kulaklarına su kaçırılmamalıdır. Satılık köpeklerde yıkama işlemi sırasında kulağı korumak için pamuk konulabilir. Her geçen gün evcil dost edinen kişi sayısı artmaktadır. Bu nedenle olacak ki hemen her yerde bu dostlar ile karşı karşıya geliyoruz. Parkta, bahçe de hatta arabalarda bile görmek mümkündür. Arabayla gezdirilen evcil dostların başlarını camdan dışarı çıkartmalarına izin verilmemelidir veya otomobili çok hızlı sürmemek şartı ile başını dışarı çıkarmasına izin verilebilir. Satılık köpek veya ücretsiz aldıktan sonra yaşanacak herhangi bir sağlık probleminde, müdahale noktasında herhangi bir bilgiye sahip değilseniz, mutlaka veteriner hekiminize başvurunuz.

Evcil dostunuz uzun tüylü köpek ırklarından ise, kulak kılları düzenli aralıkta kesilmelidir. Bazı köpek ırklarında kulaklar sarkık ve uzundur; Cocker gibi. Uzun kulak yapısına sahip köpekler için özel mama kapları kullanılmalı ve bu sayede kulakların ıslanması engellemelidir.

Köpeklerde Kulak Bakımı

Köpeklerin kulakları nemli ve sıcak oldukları için enfeksiyonlara karşı savunmaları düşmektedir. bu yüzden satılık köpek almadan önce kulak bakımı hakkında bir bilgiye sahip olmanız ilerde sorun yaşamamanız için önemlidir.

  • Köpeklerde kulak bakımı rutin olarak 10-15 günde bir yapılmalıdır.
  • Köpeklerin kulaklarına su kaçırmamaya dikkat edin. Nemli bir bez veya pamukla temizleme işlemini yapabilirsiniz.
  • Kulak içlerindeki deri çok hassas olduğundan tahriş etmemeye özen gösterin.
  • Çok derinlere inmeyin.
  • Kulak temizleme losyonu kullanmaya dikkat edin.
  • Kulak temizliğinden sonra ıslak ve nemli bırakmayın. Mutlaka kurulayın.

Köpeğiniz ile birlikte gezileri çıkıp, geri eve döndükten sonra mutlaka kulaklarını ve vücudunun diğer yerlerini çeşitli otlar yönünden kontrol etmenizde fayda var; pisi pisi otu gibi. Çünkü pisi pisi ve benzeri otlar yapılarından dolayı hareket ile ilerlemektedirler. Dikkat edilmediği taktirde orta kulak ve iç kulağa kadar ilerlemekte, evcil dostunuzun kulak enfeksiyonları ve zedelenmesi sonucu, komplikasyona bağlı olarak işitme kaybı yaşayabilir.

Evde veya yakında kulak problemi yaşayan başka bir köpeğin bulunması durumunda sağlıklı köpeğin bu köpeklerle temas etmesi engellenmeli ve en kısa sürede tedavi edilmelidir. Aksi durumda sağlıklı köpeğinde o hastalığa yakalanma durumu olmaktadır. Satılık köpek alan birçok kişi bu hatayı yapmaktadır.

Maksimum 6 ay ara ile evcil dostunuzun Veteriner Hekiminize muayene ettirmeniz yerinde bir davranış olacaktır. Kulak için gitmişken genel muayene de yaptırarak köpeğinizin genel sağlık durumu hakkında faydalı bilgiler elde etmiş olacaksınız.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya ad/soyad bilgilerinizi yazın