rottweiler mı alman kurdu mu?Bu konuda sizlere yardımcı olabilmeniz için iki ırkın özelliklerinden bahsetmemiz yeterli olacaktır. Sizler bu konudaki karşılaştırmayı yaparken ayırt edici özellikleri göz önünde bulundurmanız tek başına yeterli olmayacaktır. Bu iki köpek arasındaki karşılaştırmayı ne için yaptığınız da önemli bir unsurdur. Rottweiler ile Alman kurdu arasındaki karşılaştırma yapılırken ne amaçla bu ırklara sahip olmak istediğinizi de çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Satılık köpek arayan bir çok kişi bu konuda yeteri kadar bilinçli olmadığını gözlemliyoruz. Eğer bir köpek sahiplenmek istiyorsanız öncelikle hangi özellikler sizin önemli bu konuda belirli kararlara sahip olmanız gerekir.

Rotweiler Irk Özellikleri

Rottweiler Mastif  adıyla gruplandırılan köpek ırklarından birisidir. Geçmişe gidildiğinde kökenleri orta çağa kadar gitmektedir. Yakın zamana kadar çoban köpeği olarak kullanılmışlardır. Bu ırk köpeklerde anatomik yapısı kaslı, güçlü ve iri bir görünüme sahip olmakla birlikte kas ile orantılı olarak oldukça atletiktir. Başının iri olması ve buna paralel olarak güçlü bir çeneye sahip olmaları köpeğin ırk özelliklerindendir.

rottweiler

Rotweiler ırkı satılık köpekler genellikle sakin bir mizaca sahiptirler. Sevecen bir bakışları vardır. Ancak sahibi ve ailesi tehlike altında ise kendisinden beklenmeyecek bir hırçınlık ve saldırganlık sergileyebilirler.  Bu yönleri ile koruyucu ve bekçilik özellikleri göz doldurmaktadır.  Normal şartlar altında sakin bir mizaçta, itaat eden ve eğitilme yüzdesi yüksek bir köpek ırkıdır. Acı hissi ve duygusuna karşı toleransları yüksektir; kolay kolay acı duymazlar. Duruşu ve bakışında kendinden emin bir köpek profili çizerler.

Önem arz eden noktalardan bir tanesi de Rottweiler ırkı köpeklerin eğitimleridir. Satılık köpek alırken eğitim konusunu asla göz ardı etmemelisiniz. Eğitimlerinde önem arz eden iki kavram dikkat ve disiplindir. Bu iki kavram göz önünde bulundurularak sabırla verilen eğitimin sonunda sahibine sadık, sevgi dolu bir köpek ortaya çıkar. Bazı istenmeyen özelliklerin ortadan kaldırılması için sosyalleşme eğitimlerine özen gösterilmelidir.

Diğer köpek ırkları ve yabancı kimseler ile iyi anlaşamazlar; kuşkulu ve agresif bir tavır sergilerler.  Sahiplerinden ayrılmak istemezler.  Bu köpek ırkının düzenli yürüyüş ve egzersize ihtiyacı vardır.

Rotweiler ırkı köpeklerin tüyleri kısa ve parlaktır; her gün taranmasına gerek yoktur.

Rottweiler ırkı köpeklerde yaşam ömrü 8-11 yıl arasında değişmektedir.

Alman Kurdu Irk Özellikleri

Satılık Alman Kurdu zekaları ile ön plana çıkarlar. Satılık köpek ararken zeka konusu sizin için önemliyse bu noktayı es geçmemeniz gerekir. Alman kurtları yani k9 lar çok zeki köpekler olarak bilinir. Kaldı ki yapılan IQ testlerinde ilk sıralarda kendilerine yer bulmuşlardır. Bu ırk köpeklerden geçmişte savaş alanlarında mesaj taşınması, yasadışı malların bulunması, rehber köpek olarak, çoban köpeği özelliği, koruma ve polis köpeği özellikleri ile hala faydalanılmaktadır.

k9 alman kurdu

Rotweiler de olduğu gibi yabancılara karşı dikkatli, zekaları nedeni ile kolay eğitim verilen bir köpek ırkıdır. Çocuklara ve sahiplerine karşı Rotweiler’de olduğu gibi sevgi duyarlar. Rottweilerden farklı olarak diğer hayvanlara karşı hoşgörülüdürler. Mizaç olarak kendinden emin bir yapıya sahiptirler. Ev ortamına kolaylıkla uyum sağlamakla beraber, sahibi ve ailesi ile vakit geçirmekten çok hoşlanır. Alıştığı insanlardan uzun süre ayrı kalması psikolojik sorunlara neden olabilir. Yine Rotweiler de olduğu gibi bekçi ve koruma özellikleri ile ön plana çıkan köpek ırkıdır. Aşırı derece de korumacı davrandıkları için daha ilk aylarda sosyalleşme ve diğer eğitimlerinin iyi bir şekilde verilmesi gerekmektedir.

k9 ırkının ortalama ömrü 10-12 yıl arasında değişmektedir.  Tüyleri uzundur ve düzenli taranması gerekmektedir.

Rottweiler mi Alman Kurdu mu?

Rottweiler ırkı köpekler sahiplerine daha bağlıdır. Tabiri caizse sahipleri için deli olurlar, sahipleri peşinden koşarlar. Satılık köpek içeriklerinde bunu da dikkate almayı unutmayın.  Kıskanç bir yapıları vardır. Diğer hayvanlar ile anlaşma oranları düşüktür. Fakat iyi birer eğitimle sizleri memnun edecek bir köpek ırkı olabilir.

Alman kurtları ise diğer hayvan ırkları ile iyi geçinir. Kıskanç değildir.

Rottweiler ırkı köpeklerin fiyatları Alman kurtlarına göre daha uygundur. Rottweiler sahibinin baskın bir karaktere sahip olması gerekir. Sahibi ile güç yarışına girebilir. Rottweiler ve Alman Kurdu yavrularımızı anasayfamıza giderek görebilirsiniz.

4 YORUM

  1. K9 köpek ırkı değildir …köpeğe verilen polis eğitimi sonucu k9 adını alırlar .k9 ünvanı sadece alman kurduna verilmez .bir pomerian a da polis eğitimi verildiğinde o pomerian da k9 olmuş oluyor yani alman kurtları k9 değildir alınan eğitim sonucu k9 ünvanı verilir

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya ad/soyad bilgilerinizi yazın