Köpeklerin dünya genelinde 200 kadar türü bulunmaktadır. Buna rağmen her türün kendine özgü belli başlı özellikleri olduğunu görüyoruz. Bu türler başlıca iki küme içinde ele alınmıştır.

golden

 1. Spor Köpekleri
 2. Spordışı Köpekler

Spor köpekleri ise ;

 1. Görev Köpekleri
 2. Uçar Avı Köpekleri
 3. Kara Avı Köpekleri
 4. Terrrierler olma üzere dörde ayrılırlar.

Sizler için yazımızın devamın da  Uçar Avı Köpekleri kategorisinde yer alan Golden Retriever ile ilgili birtakım bilgiler vereceğiz. Türkiye’de olduğu gibi dünyanın her yerinde üretimi yapılan bir köpek ırkıdır. Golden ırkı köpek edinmek isterseniz arama motorlarına satılık köpek anahtar kelimesini girmeniz yeterli olacaktır.

Bilgi Fiyat ve İrtibat için:
Kanka Köpek Telefon Numarası

 

GOLDEN RETRİEVER TEMEL ÖZELLİKLERİ

Satılık köpek veya satılık köpekler ilanları ile internette rahatlıkla bulabileceğiniz Golden Retriever ırkı zeki, anlayışlı, eğitilebilir ve algılama yeteneği çok yüksek varlıklardır. Bu yeteneklerini de deprem, sel, kasırga gibi doğa olayları öncesi gösterdikleri tepkilerden veya huzursuzluklardan rahatlıkla anlayabiliyoruz. Tabi bunlarla da bitmiyor; üstün bir görme yetisi, koku alma yetisi, iz sürme yetisi, duyma yetisi de değerine değer katıyor. Her şeyden önce insan canlısı davranışları ile bütün ilgili üzerlerine toplamaktadırlar.

Uysal, iyi huylu, duygusal, bir o kadar da sevimli olan bu ırkın erkekleri dişilere göre daha atletik yapıya sahiptirler. Yerden yükseklikleri 56 ile 61 cm arasında olup, ağırlıkları ise 29 kilo ile 34 kilo arasında değişmektedir. Dişileri ise erkeklerden bir iki cm veya kg azdır. Her iki cinsiyeti de erkekler ile iyi anlaşmaktadır. Altın renginin tonlarında tüy rengine sahiptirler. Ortalama olarak 10-15 yıl yaşamaktadırlar.

Golden Retriever’de Dikkat Edilecek Noktalar

Satılık köpek ilanları ile internette bulabileceğimiz bu ırk, sahiplenildikten sonra sizden ilgi bekleyecektir. Eğer gerekli ilgi ve dikkati köpeğinizin üstüne yoğunlaştırabilirseniz, beklentilerinizi kısa sürede yerine getirebilecektir. Aileniz ile birlikte vakit geçirmekten büyük bir keyif alırlar. Eğer sık sık seyahat ediyor ve evden uzak kalıyorsanız, uzak durmanız gereken bir ırktır. Belirli dönemlerde; özellikle mevsim geçişlerinde tüy dökme problemi olacaktır.

Golden Retriever Eğitimi

Satılık köpekler; Golden’lar da temel itaat eğitimi ve sosyalleşme eğitimleri ile isteklerinize kolaylıkla cevap verebilecektir. İlk etapta tuvalet eğitimi ile başlanmalı, ardından diğer eğitimler üstüne eklenerek devam edilmelidir. Eğitim süreci hemen her köpekte olduğu gibi zaman almaktadır. Köpeğin dikkatinin çok çabuk dağılması nedeni ile eğitimler kısa tutulmalıdır. Eğitimin iyi bir şekilde kavranabilmesi için ise hemen her gün eğitim tekrarlanmalıdır.

KÖPEK SEÇİMİ

Ne yapmalı, nasıl bir köpek seçmeli? İlk kez köpek alacak bir kişinin aklını en çok kurcalayacak soru budur. Sorulan bu soru neticesinde bir karara varılır, fakat köpek seçmek gibi bir durum ile karşı karşıya kalınması durumunda ise hiç umulmadık başka bir köpek, sevimli ve cana yakın davranışları ile gönlümüzü çelebilir. Teknolojinin gelişimi ile birlikte zorlanmadan ülkenin her yerinden köpek temini yapabiliyoruz. Bu amaç için ise en çok internet kullanılmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi arama motorlarına; satılık köpek, satılık köpekler gibi başlıklar yazarak ilgili ilanlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Köpek seçerken mutlaka kendinize belirli bazı soruları sormanız gerekmektedir. Bunlar;

 1. Köpek sahibi olmaya uygun birisi miyim?
 2. Köpek için uygun ortamım var mı?
 3. Köpeğin yükleyeceği ekonomik külfetlere karşı hazır mıyım?
 4. Hangi köpek amaçlarınıza en uygun?
 5. Köpeğin özellikleri ne olmalı?
 6. Dişi mi, erkek mi olmalı?
 7. Yavru ne gibi özellikleri taşımalı? Gibi soruların öncelikle cevap bulması gerekmektedir.

KÖPEĞİN BARINDIRILMASI

Köpeğin barınma sorunu önem arz eden fakat gözden kaçan bir konudur. Köpeklerin özelliklerine ve boyutlarına göre barınmayı ikiye ayırabiliriz.

 1. Ev içinde barınma
 2. Ev dışında barınma

Ev ortamında barındırılacak bir köpek için köpek kulübeleri veya köpek yatakları gereklidir. Kullanılacak bu aparatların köpeğin rahatını sağlaması, temizliğinin kolay yapılması, yeri geldiğinde köpeğin bura da tutmalıdır.

Ev dışında barındırılma da ise iyi bir kulübe olmalı, temiz olmalı, hayvanı çevre şartlarından korumalıdır.

 

Golden Retriever Bakımı

Köpeğinize gösterdiğiniz ilgi ve bakım hem görünümünü hem de sağlığını etkiler. Yazımızın devamında maddeler halinde bakımın nasıl olması gerektiğine değinilecektir.

 1. Tüylerin ve Derinin Bakımı

Golden orta uzunlukta bir tüy yapısına sahip olduğu için tüylerin belirli aralıklarla bakıma ihtiyaçları vardır. Fırçalanmayan ve bakımı yapılmayan tüyler, köpeğinizi rahatsız eder, kaşındırır. Bu durum ise bazı deri hastalıklarının ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Tüm bu durumları önlemek için normal şartlarda gün aşırı, tüy dökümü zamanında ise günlük fırçalamak veya taramak gerekmektedir.  Fırçalama yapılırken yumuşak fırçalar kullanılmalıdır. Köpeklerin  genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında tüy değiştirdikleri unutulmamalıdır.

Tarama yapılırken önce tüylerin çıkış yönünün tersine taranır; bu şekilde ölü kıllar ve kıllar arasında yer alan kirler uzaklaştırılmış olur.

 1. Dişlerin Bakımı

Genç ve sağlıklı köpeklerin dişleri beyaz, parlak ve diş taşlarından arındırılmış bir yapıdadır. Diş sağlığında hayvanın yaşının olduğu kadar, beslenme biçiminin de önemi yadsınamaz. Gelişim döneminde yeterli kalsiyum alan köpeklerin dişleri sağlam ve güçlü olur. Ergin köpeklerin diş sararması gibi problemler yaşamamaları için belirli aralıklarla sert kemiklerin verilmesi gerekmektedir.

Köpeğinizde görülen ağız kokusu sadece diş taşlarından ileri gelmez. Kimi zaman bu sindirim sisteminde yaşanan bir sorunun habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir veteriner hekime danışmak yerinde bir davranış olacaktır. Sizlerin evde yapabileceği diş temizliği ise fırçalamaktan ibarettir.

 1. Göz ve Kulak Temizliği

Sağlığı yerinde olan bir köpeğin göz ve çevresi temiz; gözleri canlı ve parlak bakar. Bunun aksine çapaklı, donuk ve kanlı gözler var olan bir sorunun habercisidir. Bu tür durumlarda veteriner hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Kulaklar ise köpeklerin önemli duyu organlarından bir tanesidir. Bizlerin duyamadığı çok düşük frekanstaki sesleri dahi bu organlar ile işitebilirler. Köpeğinizin tüy bakımının yapıldığı sırada kulaklarının mutlaka incelenmesi gerekmekte, kulağın içine doğru giden kıllar dışa doğru taranmalıdır. Kulak içerisinde biriken kirlerin, kulağa zarar vermeden temizlenmesi gerekmektedir.

Kulak temizliği ve göz temizliği asitborikli su ile hafif ıslatılmış bir pamuk yardımı ile yapılabilir. Kulakta görülen akıntılara karşı dikkatli olunmalı ve böyle bir durum ile karşı karşıya kalınması durumunda ise mutlaka veteriner hekime danışılmalıdır.

 1. Ayak ve Tırnak Bakımı

Ev dışında yaşayan veya av için kullanılan köpek ırklarının ayaklarında yaralanmalar, çizilmeler ve tırnak kırılmaları görülebilir. Bu sebepten dolayı yapılan bakım esnasında patiler, pati araları ve tırnaklar kontrol edilmelidir.

Kırılan tırnaklar gibi aşırı uzayan tırnaklarda bakım gerektirir. Uzayan tırnaklar ise Petshoplarda veya veteriner kliniklerinde bulabileceğiniz tırnak makasları ile kesilebilir. Tırnak kesimi yaparken, fazla derinden almamaya dikkat edilmelidir.

 1. Yıkama ve Temizlik

Köpeklerde, bizlerde olduğu gibi ter bezleri yoktur; bu nedenle terlemezler. Buna karşın yağ bezleri oldukça fazladır. Bu sayede derileri yumuşak ve dış etkilere karşı dayanıklıdır. Köpek derisinde bulunan bu koruyucu tabakanın sık sık yıkanması sakıncalıdır.

Köpekler sıcak yaz aylarında yıkanmalıdır. Yıkama işleminde bazı püf noktalara dikkat edilmelidir. Köpeğin yıkama suyu çok sıcak veya çok soğuk olmamalı; 35 santigrad derede uygundur. Köpek için kullanılacak şampuanın yağ ihtiva etmesi gerekir. Yıkama esnasında kulaklara su kaçmaması için pamuk ile kapatılmalıdır.  Ek olarak göze ve buruna sabun gelmemesine dikkat edilmelidir.

Yıkanacak köpek genişçe bir küvete, leğene veya lavaboya konur. Başı hariç vücudunun her yeri ıslatılır. Sonrasında şampuan sürülür ve iyice köpürtülür. Baş kısmının temizliğinde ise ıslak bir sünger kullanılabilir. Yıkama işleminden sonra havlu ile kurutulur, ardından tüylerdeki nemin de ortadan kaldırılması için kurutma makinesi ile iyice kurutulur. Eğer hava güneşli ve sıcak ise açık alanda tüylerin kendi kendine kuruması sağlanabilir.

 1. Köpeğin Gezdirilmesi ve Egzersizleri

Bütün köpekler süresi değişmekle birlikte değişen sürelerde hareket etme ve egzersiz ihtiyacı duyarlar. Bu ihtiyacın yerine getirilmemesi durumunda ise neşesini, hareketliliğini, sağlığını yitirebilir. Yarış köpekleri, spor köpekleri, çoban köpeklerinin yeteneklerinin  körleşmemesi için egzersizlere ihtiyaçları vardır.

3 YORUM

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya ad/soyad bilgilerinizi yazın