Her geçen gün hayatımızda daha çok yer edinen sevgili evcil dostlarımız, bizlere güzel ve eğlenceli dakikalar yaşatıyor. Sevimli, cana yakın, eğlenceli; aynı zamanda tüylü olan bu dostlarımız, zekaları ile de ön plana çıkıyor. İnsan eli ile yapılan uzun melezleme çalışmaları sayesindezeka başta olmak üzere hemen her açıdan evcil dostlarımızda gelişim sağlanmıştır.

www.kankakopek.com’un sizler için yaptığı araştırmalar ve literatür taramaları sonrasında ‘’Dünyanın En Zeki Köpekleri’’hangileridir? Sorusuna cevap bulduk. Yazımızın devamında ırklar ile ilgili temel detaylara ulaşabilirsiniz.

  1. BorderCollie:

dunyanın en zeki ve en akıllı köpekleri 1

İskoç ve İngiliz halkının vazgeçilmezi olan BorderColli dünyanın en zeki köpeği ünvanını tek başına elinde tutuyor. Zekaları nedeni ile hemen her alanda kullanılmaktadır. BorderColli ırkı köpeklerin zekasını gösteren videoları izlemeyen yoktur.. Kimi video da koyunlar kullanılarak dağlara yazılar yazılıyorken, kimi videolarda ise köpekler için zor sayılabilecek bulmacaları rahatlıkla çözerken görüyoruz. Koyun gütmek için kullanılan bu köpekler, hayvanları hipnotize eden bir bakışa sahiptirler.  Uçsuz bucaksız geniş alanlar bu köpekler için cennet niteliği taşır. Şöyle bir tabirin kullanılması boşa değildir;BorderCollie  amacı olmadan yaşayamaz.

  1. Poodle:

dünyanın en zeki ve en akıllı köpekleri 2

Avrupa’da ve dünyadazekası ile öne çıkan bir diğer köpeği de Poodle’dir. İlk ortaya çıkışı günümüzden 400 yıl kadar öncesine dayanmaktadır. Bu ırk köpekler insanlar ile birlikte yaşamayı sevmektedir. Zekası nedeni ile eğitimi oldukça kolaydır. Hemen hemen pek çok güzellik yarışmasında bu ırk karşımıza çıkıyor. Hassas bir karaktere sahip olması nedeni ile eğitimi dikkatli verilmelidir.

  1. Alman Çoban Köpeği:

dünyanın en zeki ve akıllı köpekleri 3

Alman menşeili olan bu ırk köpekler sahip olduğu zeka ile üçüncü sırada yer almaktadır.  Sürü gütme içgüdüsünün yanında koruma içgüdüsü de oldukça gelişmiş bir köpektir. Arama kurtarma ve narkotik amaçlı en çok tercih edilen köpek ırkıdır. Sahibi ile iyi dostluklar kurar.

  1. Golden Retriever:

dünyanın en zeki ve akıllı köpekleri

Hem dünya da hem de ülkemizde oldukça popüler olan bir köpek ırkıdır. Her geçen gün de sayıları artmaktadır. İlk kullanılma yönü kuş avları olmuştur. Sonraları ise süs köpeği olarak evlerimizde yerini almıştır. Bu ırk köpeklerin anlaşamayacağı evcil hayvan hemen hemen yok gibi. Fazla bir beklentisi yoktur. Eve ilk adımınızı attığınızda ilk göreceğiniz gözler Golden Retriever gözleridir. Sizlere olan sevgisini görmek dahi sizleri oldukça mutlu edecektir.  Sakin bir mizaca sahiptirler. Arama kurtarma ve narkotik işlerde çok sık kullanılan köpek ırklarından birisidir. Sizlerde böyle bir köpeğe sahip olmak istiyorsanız, arama motorlarına ‘’satılık golden’’ yazmanız yeterli olacaktır. İnternet ortamında üretim yapan pek çok firma bulunmasına rağmen sizlere en çok güven verecek ‘’ Kanka Köpek Eğitim ve Üretim Çiftliği’’ olacaktır. Satılık köpek ve eğitim alanında uzman köpek çiftliği. 15 yıllık tecrübe ve güven ile siz değerli dostlara hizmet sunmak için bekliyor.  Merak ettiğiniz diğer bilgilere ise www.kankakopek.com web adresinden ulaşabilirsiniz.

  1. DobermanPinschers:

dünyanın en zeki ve akıllı köpekleri 5

Köken olarak  Almanya’ya dayanan bu ırk 1860 yılında dünyaya tanıtılmıştır. İlk etapta hırsızlara karşı kullanılan bu ırk sonraları pek çok gösteri de kendine yer bulmuştur. Sahibine sadakat ile bağlı bir köpek ırkıdır. Gözü pek ve güçlüdür. Bu ırk ile ilgili bilgilere ‘’satılık köpek’’ ilanlarından ulaşabilirsiniz.

  1. Shetland Sheepdog:

dünyanın en zeki ve en akıllı köpekleri 6

Türkiye’de tanınması ve ilgi duyulan bir köpek haline gelmesi şüphesiz Lessi adındaki yabancı dizi ile olmuştur. Oldukça zarif bir görünüme sahip bir köpek ırkıdır. Zarif, uzun ince bir yüz ve yumuşak tüylere sahiptir. Yürüyüşünde asalet olan Shetland Sheepdog sahiplerini hemen her konuda memnun edecektir. Zekası nedeni ile eğitime oldukça yatkındır.

  1. Labrador Retriever:

dünyanın en zeki ve en akıllı köpekleri 7

Yedinci sırada yer alan Labrador Retriever ırkı köpekler yine en çok tercih edilen köpek ırkları arasında yer almaktadır. Sert bir görünüme sahip olmasına rağmen sabırlı ve sevecen bir mizaca sahiptir. Diğer evcil hayvanlar ve çocuklar ile iyi anlaşmaktadırlar. Sevgiye ve sevilmeye bağımlı köpek ırklarıdır.

  1. Papillon:

dünyanın en zeki ve en akıllı köpekleri 8

Süs köpekleri veya küçük köpek ırkları arasında en itaatkar ırktır. Diğer canlılar ile de iyi anlaşabilen Papillionzekası ile de ön plana çıkmaktadır. Dışarı da yaşamaya uygun bir köpek değildir.

  1. Rottweiler:

dünyanın en zeki ve en akıllı köpekleri 9

Satılık köpekler arasında en çok tercih edilenlerden birisidir. Kökeni Almanya’ya dayanan köpek ırkıdır. Sahibine bağlılığı ile dikkat çeker. Saldırgan bir yapıya sahiptir. Roma imparatorluğu döneminde savaşlarda ön sırada yer almaktaydı.

Rotweiler ırkı köpek sahiplenecek kişinin köpek üzerinde otorite kurması gerekir. Aksi durumda köpeğe söz geçiremeyecektir. Bekçilik konusunda tercih edilen bir ırktır. İyi bir eğitimle sizlerin ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Rotweiler ırkı bir köpek edinmek istiyorsanız arama motorlarına ‘’Satılık rottweiler’’ yazmanız yeterli olacaktır.

  1. Avustralya Çoban Köpeği:

dünyanın en zeki ve en akıllı köpekleri 10

Sevimli bir vücut yapısına sahip olan bu ırk, güçlü ve çeviktir. Geniş alanlara ihtiyaç duyan bir ırktır; apartman, yaşam alanı için uygun değildir. Çoban köpeği olmaları sebebi ile sürekli hareket halinde olmak isterler. Hareketli olmaları sebebi ile düzenli egzersize ihtiyaç duyarlar.

1 YORUM

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya ad/soyad bilgilerinizi yazın