dişi rottweiler mı erkek rottweiler mı?Rottweiler ırkı köpekler güçlü bir anatomik yapıya sahiptirler. Bu ırk geniş bir kafa yapısı ve yuvarlak sayılabilecek bir alına sahiptir. Çeneleri makas şeklinde kapanır.  Gözleri kahverengindedir. Bilindiğinin aksine genelde sakin bir mizaca sahiptir. Hırçın ve saldırgan bir yapı kazanması için ise sahibinin veya ailesinin tehlikede olması gerekmektedir.

Rottweiler Irkı Köpekler Neler Yapar?

Satılık Rottweiler ırkı köpeğin erken yaşta eğitilmesi durumunda öğretilen komutları çabuk kavrayacak zekaya sahip bir köpek ırkıdır. Güvenli bir karaktere sahiptir. Sahiplendiği kişiyi canı pahasına korur ve kollar.

Eğitimlerine özen gösterilmelidir. Aksi durumda çeşitli tehlikeler doğabilir. Rottweiler ırkı köpeklerin erkek ve dişilerine verilecek eğitimin titizlikle ve sabırla verilmesi gerekmektedir.

Dişi ve Erkek Köpek Arasındaki Farklar Nelerdir?

Erkek satılık rottweiler yavruları ile  başlayacak olursak; kendilerine bir bölge belirler ve bu bölgeyi korumayı görev sayarlar. Aynı zamanda baskın bir karaktere sahiptirler. Erkek köpekler baskın tavırlarını koruma eğilimindedirler. Bu nedenle otoriter bir sahibe ihtiyaç olacaktır. Köpek üzerinde otorite sağlanamaması durumunda ise çeşitli sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir.

Erkek köpekler istedikleri her yere bacağını kaldırmak suretiyle idrarlarını bırakırlar. Dişi köpekler ise bu işlemi daha sakin tavırlar ile hallederler.

Herhangi iki dişi köpeğin karşılaşması durumunda kavga çıkma ihtimali çok düşüktür. Fakat, herhangi iki erkek köpeğin karşılaşması durumunda ise sorun çıkma oranı oldukça yüksektir. Bunun sebebi ise erkeklerde Testosteron hormonunun yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum üstesinden gelinmesi gereken ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Deneyim sahibi olmayan bir kişinin baskın karaktere sahip erkek köpek üzerinde hakimiyet kurması zor olacaktır.

Dişi köpek yavrusu edinmeniz durumunda çok daha rahat edeceğiniz kuşku götürmezdir. Dişi köpekler sakin mizaca sahip olup, yuvaya ve sürüye daha bağımlı bir karaktere sahiptir. Erkek köpeğe göre kontrolü daha kolaydır. Davranışları daha naif ve incedir. Sosyalleşme eğitimlerinde erkek  köpeğe göre daha çabuk sonuç alınacaktır. Sokak, park, bahçe gibi ortamlarda rahatlıkla diğer köpekler ile aynı ortamı paylaşabilirler.

Dişi satılık köpek için saydığımız bu avantajların dışında bir de dezavantajı bulunmaktadır.  Dişi köpekler yılda iki kez kızgınlık kanaması göstermektedirler.  Bu kızgınlık döneminde ilk 10 gün vajinadan kan gelirken, kalan 7 günde ise çiftleşmenin olabileceği zaman dilimidir. Bu sorun sizleri yılda iki kez rahatsız edecektir. Bez bağlamak veya halıların kaldırılması gibi çözümler ile bu sorun atlatılabilir. Anlattığımız bu durum normal şartlar altında görebileceğimiz durumdur. Fakat bazen herhangi bir kanama görülmeyebilir. Bunun yerine purulent veya berrak bir sıvı görülebilir.

Erkek köpeklerin bir sese veya yabancı bir kişiye havlayarak dikkat çekmeleri yüksek bir ihtimal iken, dişi köpeklerde bu ihtimal düşüktür.  Rottweiler köpek ırkı ciddi durumlar söz konusu olduğunda havlamak yerine hedefi takip eder ve en uygun zamanı elde ettiğinde ise etkisiz hale getirir.

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya ad/soyad bilgilerinizi yazın