rottweiler vs dobermanSıkça sorulan sorulardan birisi olan iki köpek arasındaki karşılaştırmaya iki köpeğin özellikleri ile cevap vermeye çalıştık. Hangi köpeği almalıyım, ikisi arasında kararsızım tarzında sıkça karşılaştığımız sorulardır.

Rottweiler Özellikleri ve Eğitimi

Satılık Rottweiler köpek ırkları sevimliliği gözlerinden okunan akıllı, sadık ve sahipleri ve yakınları arasında duygusal bir bağ olan köpek ırklarındandır. Söylenenlerin aksine daha yavruyken iyi bir eğitim verilmesi durumunda , oluşacak iyi karakteri ömrünün sonuna kadar taşıyacaktır.

Rottweiler beslemek herkesin yapabileceği bir iş değildir. İyici düşünülüp, detaylı araştırıldıktan sonra alınmalıdır. Bu köpek ırklarına söz geçirebilmek için, güçlü bir karaktere sahip olmak gerekiyor. Böyle bir yapıya sahip değil iseniz, köpek sizler üzerinde baskı kurmaya çalışacaktır.

Sağlıklı ve iyi görünen yavruyu seçtikten sonra iyi bakım ve besleme ile sizi tatmin edecek gelişim rahatlıkla sağlanabilmektedir. Köpek ırklarına göre değişmekle beraber eğitimlere anne altından ayrıldıktan sonra başlanabilir. Eğitimde sosyalleşme eğitimi büyük önem arz etmektedir.

Köpek çiftlikleri sosyal medyada çıkan kötü haberler Rottweiler ırkı köpeklerin saldırgan olduğu yönünde olmaktadır. Burada gözden kaçan nokta köpeğin değil, sahiplerinin sorumsuz veya bilinçsiz davranışlarından kaynaklanmaktadır.   Rottweiler, ailesine düşkün, hareketli, bekçilik özelliği olan bir köpektir.

Ortalama ömürleri 8-11 senedir. Kısa tüylüdür, az tüy döker.

Rottweiler ‘ın koruduğu bir alana girmek mümkün; çıkmak mümkün değildir!!

Doberman Pinsher Özellikleri ve Eğitimi

Alman menşeili bir köpek ırkıdır. Doberman satın alacaksanız şunları çok iyi bilmelisiniz; Doberman ırkı köpekler görünüm itibari ile son derece kaslı, bir o kadar da zarif bir yapıya sahiptirler. Dişi Dobermanlar ile erkek Dobermanlar arasında büyük farklar vardır. Erkek olanlar zeki, aceleci ve saldırgan bir içgüdüye sahip iken, dişiler ise sakin, duyarlı ve duygulu köpeklerdir. Rottweiler de olduğu gibi yabancılara karşı kuşkuyla yaklaşırlar.

Satılık Golden diğer köpek ırkları gibi belirli yaşlara kadar karakterleri oturmaz; hemen her daim değişen, yenilenen bir karaktere sahiptirler.

Doberman Pinsher Irkı satılık köpek için en uygun eğitim yaşı 10-12 aylık yaşlardır.  Rottweilerde olduğu gibi çok iyi koruma ve bekçi köpeği özelliklerini taşırlar.

Dişi Dobermanlar ev veya apartman ortamına daha çabuk adapte olurlar. Bu avantajına rağmen mutlaka egzersiz yaptırılmalıdır. Kısa tüylüdür, az tüy döker.

Doberman ırkı bir köpeğin koruduğu bir yere girmek mümkün değildir!!

Doberman, Rottweilere göre daha çok havlar.

Sizler için hem Rottweiler hem de Doberman ırkı köpeklerin ırk özellikleri, avantajlarını ve dezavantajlarını karşılaştırdık ve tercihi siz değerli hayvan severlere bırakıyoruz.

1 YORUM

  1. merhaba,
    ben dişi bir doberman almak istiyorum açıkçası evimi korusun diye bana fiyat bilgisi verebilirmisiniz? birde yetirştirmek zormudur, aylık masrafı diğer köpeklere göre daha fazlamı?
    teşekkürler

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya ad/soyad bilgilerinizi yazın