Kangal hakkında bilinmeyenlerKangal Çoban köpekleri ve Akbaş çoban köpekleri Türk çoban köpekleridir.  İlk ortaya çıkış yerleri ise Orta Asya’dır. Anadolu’ya gelmeleri ise Oğuz Türkleri ile birlikte olmuştur. Anadolu’ya yapılan bu yolculuk ise  yıl kadar bir süreyi kapsamıştır. Oğuz Türkleri, İran’da bulunan Horasan bölgesine yerleşmiş, burada küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde bu köpeklerden yararlanılmıştır. Satılık kangal yavrularımıza bakmayı unutmayınız.

Kangallar Hakkında Bilmediğimiz 10 Önemli Bilgi

  1. Türkiye’de üretimi yapılan Kangal Köpekleri dünyanın her yerine gönderilmektedir. Hatta Afrika’ya gönderilen kangal köpekleri, sırtlanlara, çıtalara ve diğer pek çok yırtıcı hayvanlara karşı hayvan sürülerini korumaktadırlar. Kangal köpeklerinin ihraç edildiği ülkelerden bir tanesi de Çin oldu. Fakat çin’de kangallardan yemek yapıldığı öğrenilince, yapılan ihracata son verildi. Çin’de satılık köpekler yemek olarak kullanılmaktadır.
  1. Kangal Köpekleri bir yılda 2 kez çiftleşmekte olup, gebelik süreleri ise 58-63 gün kadar sürmektedir. İlk kez doğum yapan dişiler 3’e kadar yavru verirken, sonraki doğumlarda 10’a kadar yavru doğurabilmektedirler. Köpek ilanlarında 10 yavrum var gibi açıklamalar doğru olabilir.
  2. Kangallar büyük ve iri bir başa sahiptir. Çeneleri kalın ve kaslıdır, gözleri kahverengi olur, son olarak da yüzlerinde siyah bir maske bulunur.
  3. Erkek kangal köpeklerinin boyu 70-85 cm arasında değişirken, kiloları ise 45 ile 70 arasında olmaktadır. Dişilerde ise boy 60-75 arasında iken, kilo 40-60 arasında değişmektedir.
  4. Vücut ısıları 38-39 derece arasında olan kangallar, 1 dakika gibi bir süre içinde en az 10, en çok 40 kez solunum yaparlar. Nabızları ise en az 70 en çok 130 defa atar.
  5. Kangal yavrularının eğitimi 3 aylık olduklarında başlar. Yavru köpeklerin vücut gelişimi ise 15 ay gibi bir sürenin sonunda tamamlanır. Eğitim esnasında yavru kangal köpeklerine sert davranılmamalıdır.
  6. Sert ve sık yapılı tüylere sahip oldukları için haftada en az bir kez ser kıllı bir tarak ile taranmalıdır.
  7. Dünya da kurt boğabilen çok az köpek ırkı bulunmaktadır. Kangal’da bunlardan bir tanesidir. Bu nedenle kırsal kesimde çoban ve bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır.
  8. Bu köpekler sahiplerine oldukça bağlıdırlar. Bu bağlılıkları kurt, ayı, domuz gibi yabani hayvanlara karşı sahiplerini veya sürüleri korumalarından anlaşılmaktadır.
  9. 11 Temmuz 2003 yılında düzenlenen 1.Uluslararası Kangal Köpeği Sempozyumunda bu köpeklerin büyük Türk göçleri sırasında Anadolu’ya getirildikleri kabul edilmiştir.

Kangallar Neden Ot Yer?

Diğer köpek ırkları gibi Kangallarda bazen ot yer. Bir köpeğin ot yemesi durumunda hazımsızlık ya da karın ağrısı gibi sindirim sistemi ile ilgili sorun olabileceği akla gelmelidir. Ot yiyen kangal köpekleri bir süre sonra kusacaktır. Böylece sindirim sistemini rahatlatmış olacaklardır.

Çift Tırnak, Pençe Kangallarda Saflığın Gösteresi midir?

Yıllardır süre gelen bu yanlış Cumhuriyet Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Çift tırnağın genetik bir sorun olduğu anlaşılmıştır.

4 YORUM

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya ad/soyad bilgilerinizi yazın