Rottweiler yavruda dikkat edilleceklerSatılık rottweiler yavruları alırken iki önemli kavram önem arz etmektedir. Bunlardan ilki köpeğin sağlığı ve ikincisi ise nerede üretildiği veya anne babasının orijini önem arz etmektedir. Bu kriterler sadece bu köpekler için değil, diğer köpek ırkları için de geçerliliğini korumaktadır.

Alacağınız rottweiler yavru köpeğin 45 gün gibi gibi bir süreden küçük olmaması gerekir. Çünkü bu süreye kadar anne tarafından beslenmekte olup, gelişimini tam olarak tamamlamamıştır. Ay şartını yerine getirdikten sonra ise aşı durumuna bakmak gerekmektedir. Alacağınız yavrunun en az bir veya iki aşısının yapılmış olması gerekmektedir. Aşı kadar önem arz eden kriter ise iç parazit ve dış parazit uygulamalarının da yapılmış olması gerekmektedir. Satılık köpek ve köpek ilanlarına bakmadan önce mutlaka yavru sağlığı konusunda biraz araştırma yapmalısınız.

Genellikle doğan ilk yavrular diğer yavrulara göre daha iyi anatomik yapıya sahiptirler. Bu nedenle pek çok üretici bu ilk yavruları satmayıp, çiftliğinde tutmaktadır.

Üretici çiftlikten viral hastalıklara karşı garanti alın. Bu garanti ise aşılar ile sağlanmaktadır. Aşı yapılmamış ise yavru viral hastalıklara karşı duyarlıdır.Siz aldığınızda sağlıklı olan yavru sonrasında hastalanıp ölebilir; viral etken siz aldığınızda vücutta kuluçkada olabilir. Çevre değişikliğine bağlı olarak yavrunuzun vücut direnci düşer ve etken vücutta hastalık yapar. Köpek ilanları içerisinde kurumsal çiftlikleri tercih etmeniz daha sağlıklı bir yavruya kavuşmanıza etki edecektir.

Eğer rottweiler ırkı bir köpek alacaksanız yavru almanız daha doğru olacaktır. Yetişkin ve eğitimli rottweiler ırkı agresif ve sert olduğu için sizi memnun etmeyecektir.

Tüm bu kriterlere göre Satılık rottweiler yavru aldıktan sonra bir kez daha ve bu kez bir veteriner hekim kontrolünden geçmesi doğru bir davranış olacaktır.

14 YORUM

YANIT VER

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya ad/soyad bilgilerinizi yazın